Łódź. "Madama Butterfly" z udziałem Joanny Woś

Teatr Wielki zaprasza na nagrodzony Złotymi Maskami spektakl "Madama Butterfly" - Joanna Woś po raz pierwszy wystąpi jako tytułowa Cio-Cio-San.

15 marca ceniona sopranistka do swojej kolekcji tytułowych bohaterek operowych dołączy kolejną. Kolekcja Artystki jest bogata: "Traviata", "Anna Bolena", "Maria Stuart", "Łucja z Lammermoor", "Lukrecja Borgia" oraz wiele innych. Wszystkie wymienione partie operowych heroin, w których Joanna Woś pojawiała się na scenie, cechowały mistrzowskie wykonanie i aktorska kreacja, czego dowodem są przede wszystkim liczne nagrody i wyróżnienia - m.in. Złote Maski, Nagroda im. Jana Kiepury dla najlepszej śpiewaczki operowej przyznana Artystce za rolę Blanche DuBois ("Tramwaj zwany pożądaniem"). Dzięki uznaniu publiczności i grona krytyków Artystka stała się swoistym znakiem firmowym Teatru Wielkiego w Łodzi.

- Zmieniam repertuar. To jest inny sposób śpiewania i inna kreacja od tych, które wykonywałam. Korzystając z doświadczeń pracy przy "Tramwaju zwanym pożądaniem" czy "W głosie ludzkim" Francisa Poulenca, poczułam, że to jest odpowiedni moment, by zacząć wykonywać właśnie taki repertuar - wyznaje Joanna Woś.

Obecnie to bodaj największy wśród oper melodramat, prawdziwy wyciskacz łez. Losy zakochanej gejszy - oszukanej i porzuconej, która nie może żyć bez honoru, więc z honorem umiera, kompozytor zaopatrzył w muzykę dramatyczną, z poruszającymi ariami głównej bohaterki - wystarczy wspomnieć o tej najsłynniejszej Un bel di vedremo.

- Gdy analizowałam tę postać Cio-Cio-San, myślałam o jej determinacji i o tym, jak bardzo chciała zmienić swój los. Bohaterki u Pucciniego postawione są w bardzo ekstremalnych, emocjonalnych sytuacjach. Kompozytor w swoich dziełach ukazywał w przejrzysty sposób psychologię postaci - dodaje Artystka.

Butterfly Joanny Woś 15 marca partnerować będą: Dominik Sutowicz (Pinkerton), Agnieszka Makówka (Suzuki) i Zenon Kowalski (Sharpless), soliści, chór, balet i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi. Za pulpitem dyrygenckim stanie Maestro Tadeusz Kozłowski.

Będzie to trzecia, po Cyganerii (Musetta) i Jaskółce (Marta), opera G. Pucciniego w wykonaniu Joanny Woś.

MADAMA BUTTERFLY | Teatr Wielki w Łodzi | 15 marca 2020 (niedziela) | godz. 18.00

Bilety w cenie od 25 zł można nabyć w kasach teatru oraz na stronie www.operalodz.com

Dołącz do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/2702735569776247/

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego