powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Nowe Formy Teatru z poznańską Sceną Roboczą

"Dziewczyny opisują świat" w reżyserii Aleksandry Jakubczak to opowieść o tworzeniu się kobiecego podmiotu i różnych modelach kobiecości funkcjonujących i przekazywanych przez pokolenia polskich kobiet. Spektakl poznańskiej Sceny Roboczej będzie można zobaczyć w Mazowieckim Instytucie Kultury 14 marca o godz. 19:00 w ramach cyklu Nowe Formy Teatru.

Punktem wyjścia do stworzenia spektaklu "Dziewczyny opisują świat" były podarowane Aleksandrze Jakubczak - autorce koncepcji przedstawienia i jego reżyserce - dziewczyńskie pamiętniki, a także seria spotkań, dyskusji i warsztatów z dziewczynami i młodymi kobietami wokół zebranych zapisków. Prezentowany 14 marca o godz. 19:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury spektakl poznańskiej Sceny Roboczej będzie swoistym przykładem teatru non-fiction.

[...] widzę w pamiętnikach cenny zapis dziewczęcego doświadczenia i bezcenne źródło wiedzy o tym, jak świat przeżywają dziewczyny. O tym, że warto je na nowo odkryć, pomyślałam po raz pierwszy, gdy kilka lat temu zbierałam opowieści dziewczyn w moim wieku, które mieszkają w małych miasteczkach i na wsiach w Wielkopolsce. Nie dokończyłam wtedy tego projektu, ale w rozmowach pojawił się wówczas wątek pamiętników. Dziewczyny wspominały, że je piszą. Zaglądały do nich, żeby mi coś opowiedzieć. Zaczęłam potem dopytywać chłopaków, moich kolegów, czy oni też pisali coś takiego. Nikt z nich. Niektórzy pisali wiersze, piosenki, ale nie trafiłam dotąd na żadnego, który jako nastolatek prowadziłby pamiętnik, choć pytam teraz o to wszystkich. Pamiętniki to jest sprawa superdziewczęca - mówiła Aleksandra Jakubczak w wywiadzie udzielonym Violetcie Szostak w poznańskiej "Gazecie Wyborczej" (nr 39 online).

Bezpośrednio zapisane doświadczenia dorastania stały się podstawą dla opowieści o świecie widzianym z perspektywy kształtującego się kobiecego podmiotu. Surowość, witalność, niezgrabność, szczerość, nadmiar emocji, ale też humor - dziewczyńska energia przeniesiona z kart pamiętników w przestrzeń teatru.

- Zapisany bezpośrednio proces samopoznania, poszukiwanie lub fiasko odnalezienia języka odzwierciedla szersze mechanizmy wytwarzania i reprodukowania modeli kobiecości i kobiecych ról - tłumaczy Jakubczak. Interesuje mnie ten formacyjny proces i postawienie go w świetle feministycznego empowerment, odzyskiwania pozycji, sięgania po symboliczną władzę. Pamiętniki mówią do nas bez pośrednika, nie potrzebują autorytetu, hierarchii, przyzwolenia i usankcjonowania.

Spektakl będzie prezentowany na scenie Mazowieckiego Instytutu Kultury w ramach cyklu Nowe Formy Teatru.

Kreacja i performance: Paula Głowacka, Cristina Ferreira, Lena Schimscheiner

Kreacja i przestrzeń: Jana Łączyńska

Konsultacje: Zofia Krawiec, Katarzyna Sikora

Dźwięk: Grażyna Biedroń

Koncepcja i reżyseria: Aleksandra Jakubczak

Produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA