powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Sinfonia Varsovia świętuje swoje 36. urodziny

36. urodziny Sinfonii Varsovii upłyną pod znakiem muzycznych spotkań z wybitnymi artystami. 15 marca na uroczystym koncercie w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej muzycy orkiestry wystąpią z Jamesem Carterem, światowej sławy saksofonistą jazzowym pod dyrekcją serbskiego dyrygenta Aleksandara Markovicia.

Osobliwe brzmienia i filmowe konteksty przyniesie dzieło Krzysztofa Pendereckiego, jazzowe improwizacje - koncert Roberta Sierry, z kolei wagę tradycji podkreśli symfonia Piotra Czajkowskiego.

Koncert urodzinowy rozpocznie muzyka Krzysztofa Pendereckiego, dyrektora artystycznego Sinfonii Varsovii, a przede wszystkim jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów. Wykonane zostanie dzieło inspirowane Księgą Rodzaju, reprezentujące przełom stylistyczny w twórczości Pendereckiego, "Przebudzenie Jakuba". Jak odnosi się do dzieła dyrygent Aleksandar Marković: "Zawsze podziwiałem je za paletę brzmienia i ekspresję. Jego wykonanie ze względu na oryginalną strukturę za każdym razem jest unikalne". Kompozycja wykazująca neoromantyczne cechy, łączona z mistycznym wymiarem, osiągniętym poprzez brzmienie naczyniowych fletów (okaryn), zainspirowała Stanleya Kubricka do wykorzystania jej fragmentów w kilku kluczowych momentach swego filmu Lśnienie.

Jazzowe impresje i twórcze spotkania muzycznych światów wypełnią centralną część programu wydarzenia. Zabrzmi Koncert na saksofony i orkiestrę portorykańskiego kompozytora, Roberta Sierry. Powstały w 2002 roku utwór, napisany został dla jednego z najwybitniejszych saksofonistów jazzowych - pochodzącego z Detroit Jamesa Cartera. W ramach dzieła solista gra partie zapisane, które sąsiadują z jego wybujałymi i nieprzewidywalnymi improwizacjami. "Staram się nie słuchać wcześniejszych wykonań koncertu, ponieważ wtedy pozostaję świeży i pełen motyli za każdym razem, gdy gram! Najciekawsza jest dla mnie struktura utworu, czyli delikatny, ale stabilny mariaż trzech dorobków: muzyki klasycznej, latynoskiej i jazzowej" - podkreśla jazzman. James Carter po latach od studyjnego nagrania dzieła, spotka się ponownie z orkiestrą, aby z okazji jej święta, po raz pierwszy wykonać kompozycję przed polską publicznością.

Powrót do tradycji Sinfonii Varsovii, która przez 36 lat koncertowała pod batutą światowej sławy dyrygentów, przyniesie rosyjska romantyczna symfonika. Koncert zwieńczy pełna skrajnych emocji i pięknych kantylenowych melodii V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego, którą zadyryguje Aleksandar Marković. "V Symfonia Czajkowskiego jest jednym z tych kompletnych, bezbłędnych arcydzieł, w których logika muzyczna, formalna doskonałość, melodyjna inwencja i umiejętna aranżacja łączą się, tworząc wyjątkowe doznanie dźwiękowe. Jest to Czajkowski w najlepszym wydaniu, struktura dzieła ma bowiem klarowność i jednorodność Mozarta. Z niecierpliwością czekam na to wspaniałe dzieło wykonaniu Sinfonii Varsovii" - wyznaje dyrygent.

Swoje urodziny orkiestra świętuje poprzez muzykę - różnych gatunków i stylistyk. Budując mosty pomiędzy - z pozoru - odległymi muzycznymi światami, zaprasza coraz to nowych odbiorców do wspólnego przeżywania piękna sztuki dźwięków. Wyjątkowe urodzinowe spotkanie podkreśli wartość tradycji, a zarazem otwartość na to, co nowe.

Więcej informacji sinfoniavarsovia.org

15 marca 2020, godz. 19:00

Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie