Poznań. Akt erekcyjny pod budowę siedziby PTT wmurowany

21 mln zł kosztować będzie siedziba Polskiego Teatru Tańca w kamienicy w centrum Poznania. W środę wmurowany został akt erekcyjny pod budowę - teatr w nowym miejscu rozpocznie działalność w grudniu.

Polski Teatr Tańca powstał w 1973 roku. Do tej pory instytucja musiała działać bez własnej siedziby. Próby PTT odbywają się w pomieszczeniach wynajmowanych od szkoły baletowej i ograniczone są do godzin, w których z sali prób nie korzystają uczniowie szkoły.

Kilka lat temu wielkopolski samorząd zdecydował o przekazaniu kamienicy znajdującej się przy ul. Taczaka. Projekt adaptacji, renowacji i wyposażenia uzyskał ponad 8 mln zł dofinansowania ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Samorząd Województwa Wielkopolskiego wsparł przedsięwzięcie kwotą blisko 13 mln zł.

Adaptacja ma przede wszystkim obejmować dobudowę sali studyjnej o powierzchni co najmniej 200 m kw., która umożliwi tworzenie spektakli pokazywanych na scenach innych teatrów i ośrodków kultury w Poznaniu, w Wielkopolsce, w kraju i za granicą oraz organizowanie wydarzeń artystycznych dla ok. 150 widzów. Inwestycja powinna się zakończyć w ostatnim kwartale tego roku; pierwsza premiera pod nowym adresem planowana jest na 5 grudnia.

- Dziś jest bez wątpienia radosny dzień. Bezdomność Polskiego Teatru Tańca stała się wręcz legendarna. Swego czasu złożyłem obietnicę, że ta bezdomność zostanie przełamana, teatr znajdzie w Poznaniu swoją siedzibę - tak się wkrótce stanie - powiedział w trakcie uroczystości marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Akt erekcyjny przeczytała dyrektor PTT Iwona Pasińska [na zdjęciu]. Napisano w nim, że "własna przestrzeń w Poznaniu jest potężnym impulsem dla rozwoju teatru, ale też nową jakością dla widzów".

- Pragniemy, aby nowe miejsce było dynamicznym centrum sztuki tańca: twórczym, dyskursywnym, inspirującym teatralno-taneczny dialog z kulturą polską, pozwalającym doświadczać sztuki na najwyższym poziomie, w najlepszym warunkach - podkreśliła Pasińska.

Polski Teatr Tańca - instytucja kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego - został powołany z inicjatywy władz miejskich i środowiska artystycznego Poznania w 1973 r. Pierwszym dyrektorem był Conrad Drzewiecki. W 1988 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym została wieloletnia primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi, choreograf i pedagog Ewa Wycichowska. Od września 2016 roku placówką kieruje Iwona Pasińska.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego