powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Agata Bykowska z nominacją do Splendora Gedanensis

Agata Bykowska, aktorka Teatru Wybrzeże, została nominowana do nagrody Splendor Gedanensis za rolę Maryni w spektaklu "Karmaniola czyli od Sasa do Lasa".

Kapituła nagrody nominowała ponadto do tytułu Mecenasa Kultury Gdańska firmę Ziaja za wsparcie finansowe Teatru Wybrzeże. Laureatów nagrody poznamy w najbliższy piątek, 6 marca podczas uroczystej gali, która odbędzie się na Dużej Scenie naszego Teatru.

UZASADNIENIE NOMINACJI

Agata Bykowska

"Kapitalnie zagrała rolę zwiewnej polskiej dzieweczki świetnie przełamaną chłopskim charakterem i inscenizacyjnymi smaczkami. Zapadająca w pamięć, wyrazista postać Maryni została znakomicie przyjęta przez krytyków teatralnych i doceniona przez publiczność. Recenzenci chwalili zwłaszcza talent wokalny, który Agata Bykowska zaprezentowała w dziele Stanisława Moniuszki.

Firma Ziaja

"Firma Ziaja jest Mecenasem Teatru Wybrzeże. Współpraca rozwija się od kilkunastu lat, mecenat firmy jest wsparciem dla bieżącej działalności gdańskiego teatru. Wzrost działalności mecenatu nastąpił w 2018 roku, dzięki temu znacząco poszerzyła się oferta edukacyjna Teatru Wybrzeże. Firma Ziaja została założona w 1989 roku przez Aleksandrę i Zenona Ziaję. Działalność firmy to produkcja farmaceutyków i kosmetyków pielęgnacyjnych."

O NAGRODZIE

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis po raz pierwszy została wręczona 4 sierpnia 1973 roku. Jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury. Nagrodę do tej pory otrzymali m.in. Henryk Bista, Dorota Kolak, Mirosław Baka i Marian Kołodziej.