powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera "Rodelindy" Haendla w POK

Spektakle premierowe "Rodelindy" Georga Friedricha Haendla w reż. Andrzeja Klimczaka w wykonaniu artystów Polskiej Opery Królewskiej, odbędą się w piątek i sobotę w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Premiera "Rodelindy" miała miejsce 13 lutego 1725 r. w King's Theatre w Londynie. Po jego wystawieniu w Hamburgu w 1735 i 1736 r. nie było wystawiane przez prawie dwieście lat.

W 1920 r. "Rodelinda" została odkryta na nowo przez wykładowcę historii sztuki na Uniwersytecie w Getyndze Oskara Hagena. To on przywrócił dzieła Haendla na sceny operowe. Autorem libretta jest Niccolo Fracesco Haym, przygotował je na podstawie wcześniejszej wersji Antonia Salviego.

Jak podano w informacji prasowej, libretto przygotował Niccolo Fracesco Haym na podstawie wcześniejszego libretta autorstwa Antonia Salviego, fabuła zaś pochodzi z dzieła Pawła Diakona z Akwilei, który w swojej "Historii Longobardów" przywołuje opowieść o wiernej i niezłomnej królowej Rodelindzie. "Niewykluczone zresztą, że i sam Haendel brał udział w ostatecznym ukształtowaniu tekstu wykorzystanego w operze. Znajduje on doskonałe odbicie w klarownej, a pod względem dramaturgicznym znakomicie rozplanowanej formie dzieła. Kontrastujące ze sobą afekty niosą niezwykle silne emocje - miłość spotyka się z nienawiścią, rozpacz z nadzieją" - podano.

Kolejne spektakle odbędą się 13 marca oraz 23 i 24 maja.

Kierownictwo muzyczne nad przedstawieniem objął Krzysztof Garstka. Za scenografię odpowiada Marlena Skoneczko. W przedstawieniu wystąpią m.in. Olga Pasiecznik, Kacper Szelążek, Sylwester Smulczyński, Artur Janda. Solistom towarzyszyć będzie Capella Regia Polona.