powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Wirtualne archiwum na 30-lecie Malty

Festiwal Malta świętuje w 2020 roku swoje 30. urodziny. Z okazji jubileuszu przygotowujemy wirtualne archiwum festiwalu i poszukujemy materiałów multimedialnych. O pomoc prosimy publiczność festiwalu - chcemy wspólnie z Wami opowiedzieć historię Malty - informują organizatorzy.

Od 1991 roku, podczas kolejnych edycji festiwalu, Poznań był świadkiem kilkunastu tysięcy wydarzeń, w których wzięło udział kilka milionów widzów. Z okazji jubileuszu przy wsparciu Cyfrowego Repozytorium Lokalnego Poznania (CYRYL), przygotowujemy wirtualne archiwum festiwalu i poszukujemy materiałów multimedialnych.

Każdy, kto pamięta spektakle na poznańskich ulicach, kolejki po bezpłatne wejściówki, wieczorne koncerty nad Jeziorem Maltańskim, był na paradzie otwarcia lub pierwszym silent disco na Starym Rynku, będzie mógł podzielić się swoimi wspomnieniami. Festiwal Malta wspólnie z Cyrylem tworzy wirtualne archiwum. W multimedialnej bibliotece znajdą się fragmenty spektakli, recenzji, rejestracje spotkań, wspomnienia, filmy, relacje, materiały audio oraz specjalna sekcja poświęcona materiałom otrzymanym od widzów. O pomoc w zbieraniu zdjęć, filmów i innych archiwaliów zwracamy się do festiwalowej publiczności, która przez lata dokumentowała maltańskie wydarzenia.

Pliki audio, wideo, zdjęcia można przesyłać na adres: archiwum@malta-festival.pl (w treści wiadomości prosimy o zamieszczenie zgody na użycie materiału), oraz przynosić bezpośrednio do Cyryla (ul. Ratajczaka 44, I piętro) w godzinach 8:00-16:00. Każdy materiał zostanie podpisany nazwiskiem właściciela. Materiały można przesyłać do 8 czerwca 2020 roku.

Premiera strony odbędzie się podczas jubileuszowej edycji Malty (19-28 czerwca 2020). Portal powstanie we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Lokalnym Poznania.

***

Trzydziestka Malty już 19-28.06.2020!

Z ogromną przyjemnością zapraszamy na jubileuszową edycję festiwalu! Malta za każdym razem jest inna, ale zawsze powstaje z myślą o widzach. Chcemy, aby jej trzydziesta odsłona była świętem publiczności, wspólnoty obywateli festiwalu. Zapraszamy do Poznania pomiędzy 19 a 28 czerwca!

Z okazji jubileuszu, do Poznania powrócą najważniejsi europejscy twórcy teatralni, którzy stali się dla Malty szczególnie ważni i za każdym razem byli gorąco przyjmowani przez poznańską publiczność. Festiwal wystartuje hucznym pochodem i akrobacjami w centrum miasta, a zakończy się plenerowym koncertem. W programie teatralnym: bezpłatne spektakle na placu Wolności oraz cykl Poznań na Malcie, czyli przegląd zarówno poznańskich teatrów instytucjonalnych, jak i alternatywnych; premier, jak i spektakli repertuarowych. Chcemy, aby trzydziestka Malty była okazją do świętowania dla nas wszystkich - z tej okazji planujemy urodzinowy happening-koncert! Specjalnym wydarzeniem będzie koncert muzyki współczesnej przygotowany przez trzech polskich kompozytorów z okazji urodzin festiwalu - jego premiera odbędzie się w Starej Rzeźni. Muzyka wypełni także wieczory w klubie festiwalowym podczas bezpłatnych koncertów oraz legendarnych już w Poznaniu imprez silent disco. W debatach na placu Wolności wezmą udział socjolożki, filozofowie, pisarki, naukowcy, artystki, politolodzy; praktycy i teoretycy - z różnych pokoleń i o różnych doświadczeniach. W ramach tegorocznego Forum pragniemy porozmawiać z nimi o przyszłości: miast, demokracji, człowieka, mediów.

Tygiel, miejskość, łączenie wątków i form, współpraca z lokalnymi środowiskami, miasto jako temat dla sztuki, multidyscyplinarność - to wartości stałe obecne na Malcie i tworzące jej filozofię, najbardziej widoczne w programie Generatora Malta. To społeczno-artystyczna sekcja festiwalu, która swoje centrum ma na placu Wolności, choć jej działalność generuje na cały Poznań. Już po raz dziewiąty zamieni centrum miasta w "tymczasowy dom kultury" na świeżym powietrzu, w którym skupi się wiele festiwalowych działań plenerowych, ponownie powstanie tam także strefa Wolno Dzieciom przygotowana z myślą o najmłodszych widzach. Za aranżację placu Wolności odpowiada Atelier Starzak Strebicki.

Malta oferuje bogactwo form i przedsięwzięć, a także wolność w eksplorowaniu programu - każdy widz podąża tu własnymi ścieżkami. Festiwal co roku tworzy kilkaset wydarzeń w kilkudziesięciu lokalizacjach: spektakle teatralne i taneczne, plenerowe koncerty, wystawy w pustostanach, warsztaty, happeningi na ulicach miasta, spotkania w klubie festiwalowym, pokazy filmowe, silent disco, inspirujące aktywności dla najmłodszych i trochę starszych. Ponad połowa wydarzeń w ramach festiwalu Malta jest bezpłatna. Pierwsze informacje programowe już wkrótce! Cały program festiwalu zostanie opublikowany 19 maja, wtedy także ruszy sprzedaż biletów i karnetów.