powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Rzeszów. Dzień Kobiet w Teatrze Przedmieście

Teatr Przedmieście zaprasza 7 marca o godz. 19 na artystyczny wieczór z kobietami w roli głównej. Najpierw będzie można zobaczyć wielokrotnie nagradzany spektakl "Obietnica" w reż. Anety Adamskiej, a później przeniesiemy się w niezwykły świat poezji Krystyny Lenkowskiej.

OBIETNICA

Scenariusz spektaklu został napisany na podstawie wątków autobiograficznych. Jest to poetycka, metafizyczna historia o matczynej miłości i walce o życie dziecka. Przełomowe wydarzenia sprzed lat urastają do momentów symbolicznych i najważniejszych. To opowieść, którą opowiada się całe życie, nie po to aby zrozumieć, ale po to żeby w tej opowieści ożyć od nowa.

Aneta Adamska - autorka sztuki mówi: "Moja matka opowiada historię poczęcia i narodzenia, a potem chwilowej śmierci swojego dziecka przynajmniej raz w roku. Od ponad trzydziestu lat zanurza mnie w mitycznej krainie swoich przeżyć i drżącego głosu, odsłaniając za każdym razem kolejną zasłonę tajemnicy, która się kiedyś wydarzyła. Moja matka płacze, za każdym razem kiedy wyruszamy w opowieść o oczekiwaniu, chorobie, aniołach i przeznaczeniu"

Scenariusz i reżyseria: Aneta Adamska

Muzyka: Jakub Adamski

Występują: Aneta Adamska, Iwona Błądzińska, Jakub Adamski, Krzysztof Adamski, Paweł Sroka, Maciej Szukała

*****

KRYSTYNA LENKOWSKA - poetka, anglistka, tłumaczka literatury anglosaskiej. Wydała dwanaście tomów poezji (10 w Polsce, jeden w Ukrainie i jeden we Francji), jedną powieść i dwa audiobooki. W 2018 roku w wydawnictwie Officyna ukazała się książka pt. "Jest pewien ukos światła" z jej przekładami Emily Dickinson. Wiersze, fragmenty prozy, tłumaczenia, eseje, noty i wywiady opublikowała w wielu pismach i antologiach w Polsce, USA, Albanii, Bośni i Hercegowinie, Chinach, Czechach, Indiach, Izraelu, na Litwie, w Macedonii, Meksyku, Mongolii, Rumunii, na Słowacji, Tajwanie, Ukrainie. Jej wiersz "Oko Johna Keatsa"w Rzymie dostał główną nagrodę na międzynarodowym konkursie w Sarajewie Seeking for a Poem za rok 2012. W roku 2013, Lenkowska otrzymała nagrodę MENADA na XVII międzynarodowym festiwalu poezji DITET E NAIMIT (Macedonia-Albania). Jeden z jej wierszy został włączony do antologii polskiej poezji współczesnej SCATTERING THE DARK. AN ANTHOLOGY OF POLISH WOMEN POETS pod redakcją Karen Kovacic (White Pine Press 2016, Buffalo - New York). W 2019, w Bhubaneswar w Indiach, członkowie jury 39. The World Congress of Poets przyznali Lenkowskiej 3. miejsce w konkursie poetyckim. Lenkowska jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP) oraz Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury (STL).

rezerwacje: tel. 667 714 730

bilety: 30 zł