powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Musical "Friends" przeciwko przemocy w szkole

1 marca odbyła się premiera musicalu przeciwko przemocy w szkole - młodzi artyści na rzecz SOS Wiosek Dziecięcych - w Teatrze Capitol.

Musical "Friends" to niezwykły spektakl grany przez dzieci dla dzieci. To historia z życia szkoły, która uwrażliwić ma widzów na rosnący problem hejtu. Co ważne, Musical Friends wspiera również program #JestemzSOS prowadzony przez Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce. Program ten promuje empatię i tolerancję wśród rówieśników w polskich szkołach. Oficjalna premiera spektaklu odbyła się 1 marca w warszawskim Teatrze Capitol. Gościliśmy na niej m.in. Annę Dereszowską - ambasadorkę Stowarzyszenia.

"Friends" to piękny, szalony, roztańczony, pełny emocji i wzruszających piosenek musical w wykonaniu młodych artystów, którzy oprócz umiejętności wokalnych, aktorskich i tanecznych, pokażą swoją przepiękną wrażliwość sceniczną. Spektakl ten porusza ważne tematy, mówi o tym, że wzajemnie panujące wśród młodzieży hejtowanie, nie jest już modne! Młodzi artyści chcą pokazać jak ważna jest tolerancja i empatia wśród rówieśników w szkołach, a część dochodu z biletów przeznaczona jest na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

Warto podkreślić, że po każdym spektaklu odbywają się wyjątkowe lekcje empatii #JestemzSOS. Jest to program Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce, promujący tolerancję wobec dzieci, które dorastają w pieczy zastępczej. W każdej klasie, każdej grupie rówieśniczej może znaleźć się dziecko, którego nie wychowują jego biologiczni rodzice. Odseparowanie dziecka od rodziców to zawsze trudna sytuacja, to trauma, która jest z dzieckiem jeszcze długo. Stowarzyszeniu zależy więc na tym, by dzieci, które trafiają do opieki zastępczej nie czuły się w szkole czy grupie rówieśników gorsze. Lekcje te organizowane są również w szkołach podstawowych i są całkowicie bezpłatne.

"Podczas tych zajęć tłumaczymy dzieciom, że brak sprzeciwu czy reakcji na przemoc też jest formą hejtu. Poprzez wspólną zabawę i dialog pokazujemy dzieciom, że ich rówieśnicy, którzy dorastają w pieczy zastępczej lub są w rodzinach dotkniętych kryzysami, których nie stać, np. na dobry telefon czy markowe buty, także zasługują na szacunek i zrozumienie i są takie same jak wszystkie inne dzieci" - mówi Katarzyna Kopczyńska-Kwiatek, koordynatorka programu #JestemzSOS.

Opis spektaklu

W szkole trwają przygotowania do balu. W powietrzu unosi się atmosfera euforii. Każdy zastanawia się... kto z kim pójdzie. Michael postanawia wykorzystać okazję i zaprosić Larę, która od dawna mu się podoba. I tu pojawia problem... Rodziny, z których pochodzą bardzo różnią się od siebie. Michael jest biedny, a Lara bogata. Czy uda im się pokonać stereotyp? Co jest prawdziwą wartością w kontaktach międzyludzkich? Czy inny oznacza gorszy-winny?