powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Hymny" - premiera w Teatrze Collegium Nobilium

W piątek (6 marca) w sali im. J. Kreczmara w Akademii Teatralnej odbędzie się premiera "Hymnów" w reż. Anny Smolar, którą przygotowała wraz ze studentami IV roku kierunku aktorstwo teatru muzycznego - poinformowała PAP Monika Zagawa z Teatru Collegium Nobilium.

Jak wyjaśniła Zagawa, będzie to ostatnia premiera dyplomu Akademii Teatralnej (AT) w tym sezonie.

- Są sprawy, o których się nie rozmawia ani z partnerem, ani z partnerką, ani z własną matką. Nie mówi się o nich z przyjaciółmi, z lekarzem, z kimkolwiek. Czasem dlatego, że sprawy te są zbyt obślizgłe, nazbyt niedorzeczne; zbyt nieracjonalne, błoniaste i błotniste - napisano w zapowiedzi spektaklu.

- Zaczyna się nowe życie - jest to cud. W pomieszczeniu pojawia się dziecko. Każde nowonarodzone dziecko - i różowe, i pomarszczone, i wesołe, i zabeczane - wlecze za sobą nowonarodzony cień. Cień rozpełza się po kątach, prześlizguje po twarzach pozostałych członków stada. Cień ukrywa coś, a jeszcze coś innego myli. Złośliwie wprowadza w błąd. Rani przypadkowym komentarzem. Opiekunów dziecka cień wypełnia strachem, złością, bezradnością, prymitywnym sprzeciwem. Utratą. Fałszywym wyobrażeniem. Cień przypomina o krainie, z której przyszedł, o możliwości zła - czytamy na stronie AT.

Zwrócono uwagę, że "cienia, który wlecze za sobą nowonarodzone dziecko nie da się przegnać na zawsze". "Oswoiwszy wcześniej wzrok z szarością, brązem i zgniłą zielenią da się opisać go, da się go przebłagać, ułaskawić. "Możesz zostać" - wreszcie powiemy mu, kiedy już zbadamy jego gęstość, strukturę, swoistość - podkreślono w zapowiedzi.

- "Hymny" to opowieść o ciemnej stronie każdej indywidualnej i społecznej przemiany (chociaż w przypadku "Hymnów" jest to przemiana w rodzica lub opiekuna). "Hymny" - podniosłe i uroczyste pieśni pochwalne o charakterze apostroficznym towarzyszą rytuałom przejścia. Przypominając o gorszym i ciemnym - uczą spostrzegać to, co delikatne, piękne i nowe - czytamy na stronie AT.

Reżyserką spektaklu dyplomowego jest Anna Smolar, laureatka Paszportu Polityki.

- Librettem "Hymnów" zajęła się Natalia Fiedorczuk-Cieślak (również laureatka Paszportu Polityki), pisarka i dramaturżka, specjalistka od trafnych opisów międzyludzkiej i wewnętrznej niedoli. Partytura muzyczna na sześć głosów i niemowlę - jest dziełem Macieja Cieślaka, twórcy kultowego zespołu Ścianka, uznanego kompozytora i producenta. Za scenografię i kostiumy odpowiada Mateusz Atman, artysta interdyscyplinarny, autor scenariuszy, spektakli i scenografii teatralnych. Zespołowi aktorskiemu towarzyszy podczas pracy nad spektaklem Małgorzata Gorol, uznana aktorka teatralna i filmowa - napisano na stronie AT.

Występują: Dominik Bobryk, Weronika Bochat-Piotrowska, Patrycja Grzywińska, Filip Karaś, Natalia Kujawa i Małgorzata Majerska.

Premiera "Hymnów" - 6 marca o godz. 18.30. Kolejne przedstawienia - 7 i 9 marca br.