powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Powołano Centrum Teatru i Tańca

W Warszawie pojawiła się nowa instytucja, skupiająca się na działalności tanecznej. Centrum Teatru i Tańca, ze sceną przy ul. Belwederskiej na Mokotowie, to zarówno kontynuacja prowadzonej do tej pory działalności Fundacji Scena Współczesna w tym miejscu, jak i otwarcie się na działania warszawskiego środowiska tańca współczesnego.

Idea Społecznej Instytucji Kultury

W 2018 roku Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy ogłosił konkurs na Społeczną Instytucję Kultury. Głównym założeniem było przyznanie środków finansowych organizacjom pozarządowym, posiadającym stałe miejsce prezentacji działań. Dzięki dotacji organizacje mogą regularnie prezentować działalność, budować stały repertuar, tworzyć miejsce kulturalne z uwzględnieniem różnych grup mieszkańców stolicy. Społeczna Instytucja Kultury zapewnia więc stabilność działań organizacji, a także daje możliwość stałego zatrudniania jej członków. W konkursie ogłoszonym w 2018 roku dotację kilkuletnią otrzymały Stowarzyszenie Komuna Otwock, prowadzące działania jako Komuna//Warszawa oraz Stowarzyszenie Teatru Konsekwentnego, prowadzące Teatr WARSawy. Pod koniec 2019 roku, w kolejnym konkursie szansę prowadzenia Społecznej Instytucji Kultury otrzymały z kolei: Stowarzyszenie Druga Strefa, Fundacja Teatr 21, Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego oraz Fundacja Scena Współczesna.

Centrum Teatru i Tańca w Warszawie

W ramach dotacji na prowadzenie Społecznej Instytucji Kultury Fundacja Scena Współczesna powoła Centrum Teatru i Tańca. Połączenie obu dyscyplin jest konsekwencją prowadzenia do tej pory przez fundację Teatru Scena Współczesna oraz Teatru Tańca Zawirowania. Centrum Teatru i Tańca łączyć będzie także działania artystyczne i edukacyjne. W dziedzinie teatru będzie to prezentacja zrealizowanych do tej pory przez Teatr Scena Współczesna przedstawień, jak i realizacja nowych premier i inicjatyw o charakterze edukacyjnym. Bardziej interesujący wydaje się jednak program taneczny - to zarówno prezentacja stałego repertuaru, jak i warsztaty, rezydencje czy specjalny program dla młodych twórców, a także projekty międzynarodowe. Będzie to więc rozszerzanie dotychczasowej działalności Teatru Tańca Zawirowania i otwieranie się na nowe, bardziej środowiskowe działania. Oznacza to więc, że na scenie CTiTW prezentowane będą różnorodne przedstawienia, zapraszani do współpracy będą artyści i zespoły pracujące w Warszawie i nie posiadający stałego miejsca prezentacji.

Karnawał na scenie przy Belwederskiej

Rozpoczęcie działalności Centrum Teatru i Tańca i pierwsze tygodnie jego funkcjonowania upłynęło pod znakiem budowania marki i prezentacji produkcji gospodarza sceny przy Belwederskiej. W lutym warszawska publiczność miała okazję obejrzenia spektakli twórców, znanych już ze swoich występów w ramach stałej działalności Fundacji Scena Współczesna. Marta Kosieradzka wraz z ekipą projektu prowadzonego w ramach Akademii Tańca Zawirowania zaprezentowała "Bestiarium", czyli konfrontację pomiędzy tańcem a literaturą. Choreografia inspirowana była prozą Julio Cortazara, stworzony został oniryczny świat, w którym humor mieszał się z melancholią oraz magią. Z kolei "Po godzinach" to choreografia, stworzona przez zespół Teatru Tańca Zawirowania kilka lat temu i wznowiona w zeszłym roku - jednakże nadal aktualna. Czwórka tancerzy zaprezentowała w niej zasady funkcjonowania świata korporacji, relacji (oraz ich braku) w nim panującym, nieustannego pędu i wchodzenia na szczyt. Z kolei prezentacja work in progress "All Journeys" w choreografii Karoliny Kroczak odwoływała się do podróży, jaką odbywają jednostki, o spotkaniach z innymi oraz o odkrywaniu siebie i drugiego człowieka. Premiera pełnowymiarowego spektaklu zaplanowana została na czerwiec. W ostatni weekend lutego miały natomiast miejsce pokazy "Empty Bodies", także w choreografii Karoliny Kroczak, w której kobieca siła i energia wysunięta została na plan pierwszy. Spektakl łączy taniec, elementy wizualne oraz tekst, zaczerpnięty z bloga o charakterze feministycznym.

Wiosenne plany

Centrum Teatru i Tańca funkcjonować będzie w Warszawie na pewno do końca 2022 roku. W tak długofalowej perspektywie spodziewać się można realizacji wielu działań, w szczególności z dziedziny tańca, angażujących warszawskich artystów oraz mających na celu budowanie i rozszerzanie publiczności tańca w Warszawie. Co jednak wydarzy się w najbliższej przyszłości? Marzec to pierwszy miesiąc realizacji programu Tanecznych Niedziel. Pierwsza z nich, prezentująca cztery małe formy taneczne (Marty Kosieradzkiej, Elizy Kindziuk, Aleksandry Krajewskiej i Urszuli Bernat-Jałochy) już za nami. W kolejne niedziele marca zaprezentowane zostaną już większe formy. W najbliższą niedzielę młode tancerki z Akademii Tańca Zawirowania, przygotowane przez Elwirę Piorun wykonają "Lilith" - opowieść o mało znanej biblijnej postaci, a także o kobiecej mocy i energii. Trzy kolejne niedziele to z kolei pokazy spektakli warszawskich artystek: "Tara" w choreografii Małgorzaty Matuszewskiej, "Miejsca niemożliwe" w choreografii Sylwii Hanff oraz "Dzień, w którym V. dała mi do myślenia albo jak pozbyłam się prokrastynacji" Aleksandry Bożek-Muszyńskiej. W kwietniu, oprócz realizacji stałego repertuaru czekają nas także warsztaty, prowadzone przez Martę Ziółek, zakończone publiczną prezentacją, a także działania, związane z Międzynarodowym Dniem Tańca.

Więcej informacji o programie i działalności CTiTW: https://www.facebook.com/Centrum-Teatru-i-Ta%C5%84ca-w-Warszawie-107316954134126/