Kielce. Coraz bliżej nowej siedziby Teatru Kubuś

Nowa siedziba Kubusia mieścić się będzie w zabytkowych budynkach Dworu Starościńskiego i dawnej Kuźni na Wzgórzu Zamkowym. W oczekiwaniu na spektakl widzowie będą mogli spędzić czas w wygodnych i estetycznych strefach wypoczynku.

«Podczas ostatniej sesji Rady Miasta, radni zgodzili się na przesunięcie w budżecie na 2020 rok 1.1 mln zł na realizację projektu adaptacji budynków Zespołu Powięziennego przy ul. Zamkowej w Kielcach na potrzeby instytucji [na zdjęciu]. Dodatkowe fundusze pomogą w rozstrzygnięciu trwających przetargów.

Nowa siedziba Kubusia mieścić będzie się w zabytkowych budynkach Dworu Starościńskiego i dawnej Kuźni. Pomiędzy nimi powstanie całkiem nowy budynek, który zapewni odpowiednie funkcjonowanie teatru. Połączy on część dla widzów z częścią zaplecza teatralnego, jednocześnie znajdzie się tam scena i niektóre elementy kulis, jak np. kieszeń, magazyny, garderoby oraz pomieszczenia techniczne. Autorem projektu adaptacji obiektów na Wzgórzu Zamkowym jest Pracownia Architektoniczna Arch. Cezary Furmanek z Łodzi.

W porównaniu do obecnej siedziby, w nowej Teatr Lalki i Aktora Kubuś będzie dysponował znacznie większą przestrzenią. Powierzchnia użytkowa szacowana jest na ok. 2 tys. m2. Na parterze znajdzie się Duża Scena o powierzchni ponad 80 m2. Według projektu, tzw. okno sceniczne będzie miało wymiary 6 m x 4,5 m. Widownia licząca ponad 128 m2 pomieści maksymalnie 156 osób. Blisko połowę mniej widzów obejrzy spektakle prezentowane na Sali Kameralnej, która znajdzie się nad salą główną.

Ciekawym rozwiązaniem w nowej siedzibie Kubusia będzie wielopoziomowe foyer. Znajdą się tam m.in. kasy, szatnia i bufet. Utrzymane w nowoczesnej i przyjaznej formie, pozwolą na odpoczynek i oczekiwanie na spektakle w komfortowych warunkach.

Poza przestrzenią dla widzów, na Wzgórzu Zamkowym powstaną pomieszczenia dla administracji, sala prezentacji działu marketingu oraz pracownie - plastyczna, ślusarska, stolarska i garderobiana. Słowem wszystko, co potrzebne jest do funkcjonowania nowoczesnego teatru lalki i aktora.

Inwestycja realizowana będzie przy wykorzystaniu środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 w ramach Działania 4-4. "Zachowanie dziedzictwa kulturowego i naturalnego". Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 13 mln 200 zł.

Łączna wartość inwestycji przekroczy kwotę 30 mln zł.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego