Kraków. Premierowi "Rozbitkowie" w Teatrze Ludowym

7 marca na Scenie Stolarnia premiera społecznego spektaklu "Rozbitkowie" na podstawie "Burzy" Szekspira, w reżyserii Justyny Łagowskiej.

Spektakl jest efektem niemal dwuletniej pracy warsztatowej z niewidomymi i słabowidzącymi uczestnikami projektu "Przewodnicy zmysłów", którego celem jest stworzenie nowej formy wydarzenia teatralnego, odrzucającego prymat wzroku i prowokującego widza do odbioru spektaklu pozostałymi zmysłami. Podczas pracy warsztatowej uczestnicy z niepełnosprawnością wzroku wspierali twórców teatralnych w poszukiwaniu synestetycznych rozwiązań artystycznych, które miały wzmacniać przekaz spektaklu, ale nie poprzez obraz. W ten sposób, dzięki współpracy z kompozytorem muzyki (Karol Nepelski), powstał wielokanałowy system dźwiękowy wykorzystywany podczas przedstawienia, a rekwizyty i scenografia zostały zaprojektowane tak, by dawały zarówno wrażenia dotykowe i zapachowe. Zaangażowanie uczestników projektu było tak duże, że ostatecznie stali się oni aktorami w spektaklu i stanęli ramię w ramię na scenie wraz z aktorami Teatru Ludowego. Na podstawie ich improwizacji aktorskich, prowadzonych przez dramaturga (Michał Pabian) powstały monologi bohaterów, a scenariusz wzbogacił się o nowe postacie.

Opiekunka artystyczna projektu, reżyserka i scenografka - Justyna Łagowska stworzyła spektakl uwzględniający potrzeby zarówno widzów z niepełnosprawnością wzroku, jak i odbiorców widzących, który jest unikalnym zapisem poszukiwań twórczych. One doprowadziły do wypracowania takich rozwiązań artystycznych jak: kształt i forma scenografii oraz możliwość poznania jej poprzez dotyk, zbliżenie odbiorców do akcji scenicznej tak, by działa się ona niemal na wyciągnięcie ręki, uwzględnienie w narracji spektaklu osobistych historii uczestników, które nadają temu przedsięwzięciu nowy, społeczny wymiar.

W styczniu odbyły się pierwsze pokazy spektaklu, które skierowane były głównie do rodzin oraz bliskich uczestników projektu i służyły również temu, by oswoić nieprofesjonalnych aktorów ze sceną i widzami. W marcu pierwszy raz zaprezentują efekty swojej pracy przed nieznaną im publicznością teatralną.

Spektakl powstał dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu "Edukacja kulturalna", z Funduszu Promocji Kultury, a także dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Krakowa.

Rozbitkowie

Spektakl - przygoda, podczas której Widzowie-Rozbitkowie dostają w prezencie Wyspę. Muszą ją poznać, zasiedlić, uczynić swoją. Stawanie się mieszkańcem Wyspy to proces, podczas którego dochodzą do głosu indywidualne pragnienia i potrzeby, to również droga tworzenia się bohatera literackiego, który może wszystko. Z Rozbitka staje się Księciem, ale by to osiągnąć musi nauczyć się wyrażać swoje pragnienia i zyskać powszechną zgodę na to, by je spełnić.

Spektakl bazujący na "Burzy" Szekspira pokazuje, jak marzenia stają się rzeczywistością, jak wyobraźnia wynosi nas na wyżyny własnych fantazji i krok po kroku pozwala im się spełniać.

*

scenariusz i adaptacja: Michał Pabian, w oparciu o "Burzę" Wiliama Szekspira oraz monologi uczestników warsztatów: Zofii Czarnej, Alicji Ertl, Zdzisława Ertla, Macieja Ozgi, Heleny Suchan, Teresy Urbańskiej, Doroty Wach

reżyseria i scenografia: Justyna Łagowska

muzyka: Karol Nepelski

Obsada:

Maciej Namysło

Maja Pankiewicz

Kajetan Wolniewicz

Zofia Czarna (gościnnie)

Maciej Ozga (gościnnie)

Helena Suchan (gościnnie)

Teresa Urbańska (gościnnie)

Dorota Wach (gościnnie)

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego