Bydgoszcz. "My, Europa, Uczta narodów" z Avignonu w Polskim

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru na bydgoskiej scenie zobaczymy spektakl "My, Europa, Uczta narodów". Będzie to polska premiera sztuki, którą po raz pierwszy pokazano 6 lipca 2019 r. na słynnym Festiwalu Teatralnym w Avignonie.

«Projekt "My, Europa, Uczta narodów" to przedsięwzięcie łączące kilkanaście instytucji artystycznych z całego kontynentu. Na teatralnej scenie spotkało się 11 aktorów, którzy pod okiem Rolanda Auzeta, cenionego reżysera i muzyka, stworzyli ważny dialog o Europie oparty na tekście autorstwa Laurenta Gaudé.

Projekt skupia się na postrzeganiu Europy nie jako listy wspólnie akceptowanych przepisów, norm i korzyści wynikających z wymiany gospodarczo-ekonomicznej, ale przede wszystkim jako wspólnoty, do której czujemy przynależność bez względu na położenie geograficzne.

Premiera spektaklu odbyła się 6 lipca na najsłynniejszym festiwalu teatralnym świata - Festival d'Avignon. W projekcie wzięła udział aktorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy Dagmara Mrowiec-Matuszak, a tekst dla polskich widzów przełożył Łukasz Gajdzis, dyrektor bydgoskiej sceny.

- Tekst jest epopeją na temat Europy. Bloki historyczne mieszają się z kontekstem współczesnej Europy. Nie zostawiamy złudzeń i nie dajemy nadziei. Walimy prawdą prosto w twarz: nie jesteśmy pokoleniem, które stara się coś zmienić, chyba możemy tylko stawiać pytania. Oprócz tego streszczamy dzisiejszy świat, języki się mieszają. Otwartość jest cudna, ale ma też konsekwencje: powstaje wielka wieża Babel i bardzo trudno jest w tej kakofonii znaleźć wspólne rozwiązania - mówiła Dagmara Mrowiec-Matuszak w wywiadzie udzielonym "Wyborczej".

21 marca 2020 r., po raz pierwszy w Polsce, spektakl zostanie zaprezentowany na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Przedstawienie będzie symultanicznie tłumaczone na język polski.

Bilety w cenie 75 zł do nabycia w kasie biletowej Teatru Polskiego lub na stronie internetowej.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego