powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Tychy. XIII Tyski Festiwal Monodramu MOTYF za miesiąc

Już po raz trzynasty Tychy staną się stolicą monodramu. Od 26 do 29 marca w Teatrze Małym odbędzie się bowiem Tyski Festiwal Monodramu MOTYF, który powstał z potrzeby rozbudzenia aktywności twórczej i wrażliwości estetycznej u aktorów niezawodowych, młodzieży pasjonującej się teatrem i scenicznymi formami ekspresji artystycznej.

W programie Festiwalu, oprócz prezentacji konkursowych, znajdą się również spektakle mistrzowskie w wykonaniu luminarzy sztuki scenicznej - "Moskwa Pietuszki" Mariana Opanii, "Audiencja II" Mikołaja Grabowskiego, "Chodź ze mną do łóżka" Sonii Bohosiewicz czy "Tancerka" Barbary Lach - spektakl inspirowany prozą Olgi Tokarczuk.

Zgodnie z tradycją, uczestnicy festiwalu będą mieli możliwość wzięcia udziału w lekcjach mistrzowskich, omówieniach i forum teatralnym. Po raz kolejny odbędzie się również konkurs monodramów stanowiący okazję do zaprezentowania swoich spektakli jurorom i widzom.

PROGRAM:

26 marca 2020, godz.: 11:00/18:00/ bilety: 50 zł

"Tancerka" w wyk. Barbary Lach - spektakl mistrzowski, Opolski Teatr Lalki i Aktora

Starsza kobieta, tancerka, wspomina swoje życie, przeżywa raz jeszcze emocje związane ze swoimi bliskimi, szczególnie z ojcem. Odnajdywanie w życiu sensu, dobra, porozumienia to dramatyczny, ale nie pozbawiony ciepła i humoru proces, który obserwujemy na scenie.

tekst - Artur Pałyga

dramat inspirowany opowiadaniem Olgi Tokarczuk

reżyseria- Mariola Ordak-Świątkiewicz

muzyka - Marcin Mirowski

scenografia - Eva Farkašová

projekcje multimedialne - Wojciech Świątkiewicz

***

27 marca 2020, godz.: 13:30

Sonia Bohosiewicz - warsztaty aktorskie ( Pokój Edukacji Twórczej, Teatr Mały)

--

27 marca 2020, godz.: 17:30/bilety: 50 zł

"Chodź ze mną do łóżka" w wyk. Sonii Bohosiewicz - spektakl mistrzowski

"Chodź ze mną do łóżka" to doskonały monodram Soni Bohosiewicz, która z błyskotliwą inteligencją opowiada o przeszłości swojej bohaterki i trudnej rzeczywistości, w której przyszło jej żyć. Jest to przejmująca, ciepła, wzruszająca, ale i bardzo zabawna sztuka, która z pewnością zachwyci nawet najbardziej wyszukanego widza.

Tekst: Andrzej M. Żak

Reżyseria: Adam Sajnuk

Premiera: grudzień 2013, Teatr Polonia

--

27 marca 2020, godz.: 20:30/bilety: 50 zł

'Audiencja II" - w wyk. Mikołaja Grabowskiego - spektakl mistrzowski

Wciągająca i trzymająca w napięciu "komedia" w wykonaniu teatralnego wirtuoza Mikołaja Grabowskiego! Podczas specyficznie schaefferowskiego wykładu o nowej muzyce, z surrealistycznym epizodem sennym pośrodku utworu, aktor-prelegent najpierw wygłasza monolog o sztuce i kondycji artysty we współczesnym świecie, by następnie przejść do odważnego i nieobliczalnego happeningu z widzami, którzy stają się czynnym uczestnikiem zdarzenia. Pozorna przypadkowość wydarzeń widowiska i jego żywiołowość gwarantują wyborną zabawę i śmiech do łez.

Tekst wybitnego kompozytora, muzykologa i dramaturga Bogusława Schaeffera jest przewrotnym wykładem z teorii muzyki, w którym dociekanie absolutu w kategoriach klasycznej estetyki brutalnie się zderza z kabotyńskimi zagrywkami, balansowaniem na krawędzi trywialności, autoironii i wyzywającym brakiem sensu. Słowem, to Schaeffer w całej okazałości, bez jednoznacznych odpowiedzi i ze wszystkimi obsesjami!

***

28 marca 2020

Spektakle konkursowe

29 marca 2020 godz.: 10:30-12:30

Mikołaj Grabowski - warsztaty mistrzowskie (Pokój Edukacji Twórczej, Teatr Mały)

Omówienia, forum teatralne

--

29 marca 2020 godz.: 17:30, bilety 50 zł

Gala Finałowa z wręczeniem nagród w konkursie monodramów

"Moska-Pietuszki" - w wyk. Mariana Opanii, monodram mistrzowski, Teatr Ateneum Warszawa

Mistrzowski monodram Mariana Opani, to poetycka podróż pociągiem w głąb siebie. Jej stacje wyznaczają kolejno opróżniane butelki, ale nie jest to tylko opis pijackiej degrengolady, ale pełna humoru, ironii i goryczy opowieść o miłości i życiu.

Autor: Wieniedikt Jerofiejew

Przekład: Andrzej Drawicz

teatralizacja tekstu, reżyseria i wykonanie: Marian Opania

scenografia: Marcin Stajewski

kompozytor: Jerzy Satanowski

projekcje: Franciszek Barciś, Łukasz Kustrzyński

Podczas festiwalu odbędą się również spotkania autorskie z zaproszonymi gośćmi, omówienia i fora teatralne.