powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Czytanie "Kordiana i chama" w Polskim

Po premierze w listopadzie, na scenę Teatru Polskiego w Poznaniu, 4 i 5 marca, wraca "Kordian i cham" Leona Kruczkowskiego. Czytanie performatywne przygotowała Joanna Bednarczyk, a z widzami spotka się filozof Andrzej Leder.

Od czasu premiery w poznańskim teatrze w 1963 roku po powieść Leona Kruczkowskiego teatr sięgnął tylko raz (wystawienie w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w roku 1983). W dzisiejszej napiętej rzeczywistości społecznej powrót do Kruczkowskiego wydaje się wręcz obowiązkowy.

Pisarz przedstawia to, co można by nazwać genealogią współczesnej struktury społecznej w Polsce i tłumaczy jej konsekwencje. Z jego dzieła przebija gorzka konstatacja, że nieodkupiona krzywda społeczna uniemożliwia społeczną integrację, co skutkuje resentymentalnym odrzuceniem, podziałami, konfliktami ideologicznymi, wywołuje nienawiść i pogardę.

Jak pokazuje dysproporcja między liczbą wystawień chociażby "Kordiana" Juliusza Słowackiego a wystawieniami "Kordiana i chama" Kruczkowskiego, o społecznej krzywdzie wolimy nie pamiętać i nie chcemy się nią zajmować. Wolimy myśleć o sobie jako o potomkach szlachty, a nie chłopstwa. Masowo się okłamujemy.

"Kordian i cham" jest jedną z ostatnich powieści mówiących o społecznej krzywdzie wprost. Kruczkowski bezwzględnie próbuje się z nią rozliczyć, dając inspirację następcom. Bez uważnej lektury dzieł takich jak "Kordian i cham" nie zrozumiemy i nie uzdrowimy naszego społeczeństwa, a więc i polityki.

Po czytaniu "Kordiana i chama" w środę, 4 marca, odbędzie się spotkanie z Andrzejem Lederem, profesorem Polskiej Akademii Nauk, filozofem kultury i psychoterapeutą, wykładowcą w Instytucie Filozofii UW.

Andrzej Leder jest autorem książki "Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej", która w 2015 roku została nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego.

Pisał w niej:

"Ponieważ symboliczną materię rewolucji - ideologię lewicową - przynieśli rosyjscy najeźdźcy, po zmianie ustrojowej i uwolnieniu się spod ich dominacji została ona odrzucona i jest skrzętnie zacierana. Ba, stała się swoistą >antysymboliką<, używaną jako negatywny element wobec czegoś, co ma być pozytywne. Im bardziej owo symboliczne >pozytywne< jest słabe i nieokreślone, tym mocniej podkreślana jest >negatywność< symboliki okresu rewolucji. (...) Czy ideowe i symboliczne uzasadnienie, którego dostarczyli komuniści w okresie stalinowskim i później, zostało całkowicie unieważnione przez dzisiejszy dyskurs, czy też tkwi gdzieś wyparte i przykryte? Czy >Kordian i cham< Kruczkowskiego nigdy nie będzie już czytany, czy określa jakiś element dzisiejszej wyobraźni?". (A. Leder, "Prześniona rewolucja", s. 197)

Początek spotkania w środę, 4 marca, o godz. 19.30

***

"Kordian i cham" - czytanie performatywne w reżyserii Joanny Bednarczyk

4 marca, godz. 18.00 (o godz. 19.30 spotkanie z Andrzejem Lederem)

5 marca, godz. 19.00

Malarnia Teatru Polskiego w Poznaniu

Obsada: Mariusz Adamski, Konrad Cichoń, Piotr B. Dąbrowski, Michał Kaleta, Wojciech Kalwat, Michał Sikorski, Paweł Siwiak, Andrzej Szubski, Wiesław Zanowicz

Bilety:

"Kordian i cham", czytanie performatywne - 20 zł

Spotkanie z Andrzejem Lederem - 10 zł