powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Koncerty marcowe w Polskiej Operze Królewskiej

Polska Opera Królewska zaprasza na Koncert symfoniczny/ Beethoven z udziałem Jakuba Jakowicza oraz recital Marty Boberskiej "Mozart: Trzy pokolenia".

KONCERT SYMFONICZNY / BEETHOVEN Z GOŚCINNYM UDZIAŁEM JAKUBA JAKOWICZA

12 marca, godzina 19.00

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego,

ul. Modzelewskiego 59 w Warszawie

"Beethoven to jedyna muzyka, ktora sie ludzkosci udała, zachwycajaca" - pisał Gombrowicz w swoich Dziennikach z własciwa sobie kategorycznoscia. Rowniez inni tworcy dostrzegali szczegolny geniusz Beethovena - klasyka o romantycznej duszy, ktory nawet całkiem utraciwszy słuch, kreował zadziwiajace i zachwycajace brzmienia zaklete w doskonałej formie.

Jedyny zachowany do dziś w całości koncert skrzypcowy Ludwiga van Beethovena zabrzmiał po raz pierwszy w grudniu 1806 roku w Wiedniu. Choc przez pierwszych słuchaczy został przyjety chłodno, to dziś nie ulega wątpliwości, że kompozytor uzyskał w tym dziele doskonałą rownowage miedzy stylem koncertujacym, a mysleniem symfonicznym.

W drugiej części koncertu zabrzmi VII Symfonia z 1812 roku. Nie bez przyczyny została ona nazwana przez Ryszarda Wagnera apoteoza tanca. Motywy taneczne, wypełniajace pierwsza i ostatnia czesc dzieła, niosą niezwykły ładunek emocji - sugestywnosc i siła brzmienia oddaja atmosfere działania i zdecydowania. Pozostaja one w kontrascie z czesciami srodkowymi - majestatyczne Allegretto przypomina tony marsza załobnego, zas znajdujace sie na trzeciej pozycji Scherzo wprowadza nieco lekkości i zabawy do całości kompozycji.

Podczas koncertu obok Orkiestry Polskiej Opery Królewskiej pod dyrekcją Dawida Runtza, wystąpi słynny wirtuoz skrzypiec - Jakub Jakowicz. Jakowicz występuje jako solista i kameralista na całym świecie. Jest laureatem pierwszych nagród międzynarodowych konkursów skrzypcowych, a także licznych wyróżnień. Został uhonorowany m.in. "Orfeuszem" za wybitną kreację wykonawczą podczas festiwalu "Warszawska Jesień", a także Medalem Roku Lutosławskiego za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki i wiedzy o kompozytorze. Czas trwania: 2 h (z przerwą).

PROGRAM

Ludwig van Beethoven

Koncert skrzypcowy D-dur op. 61

VII Symfonia A-dur op. 92

WYKONAWCY:

JAKUB JAKOWICZ - SKRZYPCE

ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

DAWID RUNTZ - DYRYGENT

***

MOZART: TRZY POKOLENIA / MARTA BOBERSKA - RECITAL

14 marca, godzina 19.00

Zamek Królewski w Warszawie - Sala Koncertowa

Nazwisko Mozart w powszechnej świadomości niepodzielnie kojarzy się z jedną postacią - mianowicie z Wolfgangiem Amadeuszem, jednym z najgenialniejszych kompozytorów w historii muzyki. Dla tych jednak, którzy choć w niewielkim stopniu zgłębili biografię wiedeńskiego mistrza, jasnym jest, że ogromną rolę w ukształtowaniu tego niezwykłego talentu spełnił ojciec - Leopold. Przedwcześnie zmarły Wolfgang Amadeusz nie zdążył zbudować podobnej relacji z własnymi dziećmi. Mimo to, dwaj potomkowie geniusza, którzy dożyli dorosłości - Carl Thomas oraz Franz Xaver Wolfgang - otrzymali należytą edukację muzyczną, o co zadbała ich matka, Konstancja. Młodszy z dwóch synów, osierocony przez ojca w wieku zaledwie pięciu miesięcy, odznaczał się szczególną muzykalnością. Znany przez sobie współczesnych jako Wolfgang Amadeus syn, koncertował w całej Europie, z powodzeniem wykonując na fortepianie muzykę swego ojca i swoją własną.

Podczas koncertu zabrzmi zatem twórczość kompozytorów reprezentujących trzy pokolenia zacnego rodu, ale też trzy różne oblicza muzyki II połowy XVIII i I połowy XIX wieku. W Sonacie C-dur Leopolda Mozarta, utrzymanej w stylu galant, znać jeszcze ślady przedklasycznego podejścia do formy. Kompozycje Wolfganga Amadeusza - zarówno te na fortepian, jak i pieśni - stanowią przykład nie tylko dojrzałego stylu klasycznego, ale także niezwykłej dramaturgicznej wyobraźni kompozytora. Als Luise die Briefe ihres ungetreuen Liebhabers verbrannte KV 520, An Chloe KV 524 czy bodaj najsłynniejsza jego pieśń Veilchen KV 476 - to sceny odmalowane w swobodnej formie, niemalże wyjęte z życia. Twórczość Franza Xavera natomiast zapowiada już nową epokę. Melancholijne polonezy i ekspresyjne pieśni utrzymane są bowiem w duchu wczesnego romantyzmu.

Czas trwania: 1 h 10 (bez przerwy).

PROGRAM

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) - "Fantazja c-moll" KV 475

Wolfgang Amadeus Mozart - "Als Luise die Briefe ihres ungetreuen Liebhabers verbrannte" KV 520

Franz Xaver Mozart (1791-1844) - "Wie der Tag mir schleichet"

Wolfgang Amadeus Mozart - "An Chloe" KV 524

Leopold Mozart (1719-1787) - "Sonata C-dur"

Wolfgang Amadeus Mozart - "Oiseaux, si tous les ans" KV 307

Franz Xaver Mozart - "An die Bäche"

Wolfgang Amadeus Mozart - "Das Veilchen" KV 476

Franz Xaver Mozart - "Polonez g-moll"

Franz Xaver Mozart - "An Emma"

Wolfgang Amadeus Mozart - "Abendempfindung an Laura" KV 523WYKONAWCY

MARTA BOBERSKA SOPRAN

KATARZYNA DROGOSZ FORTEPIAN HISTORYCZNY (Rosenberger 1805)

Więcej informacji: www.operakrolewska.pl

Bilety do nabycia: www.ewejsciowski.pl