powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Krzysztof Szuster nowym prezesem, a Krzysztof Górecki wiceprezesem ZASP

Na posiedzeniu 25 lutego br., zgodnie ze Statutem Stowarzyszenia Związku Artystów Scen Polskich ZASP, członkowie Zarządu Głównego ZASP wybrali nowego prezesa i wiceprezesa. Prezesem został Krzysztof Szuster, a wiceprezesem Krzysztof Górecki - poinformowano w środę na stronie Stowarzyszenia.

- W związku z rezygnacją Pawła Królikowskiego z funkcji prezesa oraz Małgorzaty Kożuchowskiej z funkcji wiceprezes Związku Artystów Scen Polskich ZASP, członkowie Zarządu Głównego ZASP na posiedzeniu 25 lutego 2020 roku, zgodnie ze Statutem Stowarzyszenia, spośród dotychczasowego składu Zarządu Głównego, do grona którego dołączyli Piotr Bogusław Jędrzejczak i Ryszard Rembiszewski, wybrali prezesa i wiceprezesa. Prezesem został Krzysztof Szuster, a wiceprezesem Krzysztof Górecki - napisano w komunikacie opublikowanym na stronie ZASP.

Krzysztof Szuster urodził się w 30 sierpnia 1951 r. w Warszawie. W 1979 r. ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. W 2015 r. został odznaczony srebrnym medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

Jako aktor znany jest z ról w serialach, m.in. "Pan na Żuławach", "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy", "Dom", "Przyjaciele" i "Polskie drogi".

Swoją karierę rozpoczynał w 1974 r. jako adept w Teatrze Płockim - Ośrodku Kultury i Sztuki w Płocku. W kolejnych latach związał się etatowo z Teatrem Rozmaitości w Warszawie, Teatrem Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu, a następnie ze stołecznymi scenami - Teatrem Dramatycznym, Teatrem Komedia i Teatrem Syrena.

W 2013 r. w Teatrze Syrena wyreżyserował spektakl "Jesienne manewry" na podstawie sztuki Petera Coke'a.

W 1977 r. zagrał w przedstawieniu telewizyjnym "Trzy po trzy" wg Aleksandra Fredry w reż. Adama Hanuszkiewicza, a w latach 80. XX w. występował w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia.

Jak podano w komunikacie, pełny skład Zarządu Głównego ZASP to: Krzysztof Szuster - prezes, Krzysztof Górecki - wiceprezes, Cezary Domagała - wiceprezes, Tomasz Grochoczyński - skarbnik, Urszula Drzewińska - sekretarz. Członkami są: Ewa Leśniak, Marlena Miarczyńska, Piotr Bogusław Jędrzejczak, Marcin Kędziora, Ryszard Rembiszewski i Jan Tomaszewicz.

- Zarząd w tym składzie został powołany do czasu Walnego Zebrania Delegatów zaplanowanego na 2020 rok - wyjaśniono w komunikacie.

W piątek, 21 lutego dotychczasowy prezes ZASP aktor Paweł Królikowski zrezygnował z funkcji prezesa z uwagi na zły stan zdrowia. Funkcję tę objął w kwietniu 2018 r., zastępując na tym stanowisku Olgierda Łukaszewicza.

Królikowski 20 grudnia 2019 r. trafił do jednego z warszawskich szpitali. W drugiej połowie stycznia br. przeszedł operację neurologiczną, po której "niespodziewanie pojawiły się

powikłania".