powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Częstochowa. Premiera "Królowej Śniegu" w Teatrze im. A. Mickiewicza

Premiera zaliczanej do klasyki literatury dziecięcej "Królowej Śniegu" Hansa Christiana Andersena w reżyserii Magdaleny Piekorz odbędzie się w sobotę 29 lutego w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie.

Autor adaptacji - Beniamin Maria Bukowski - wprowadził do opowieści o Gerdzie i Kaju współczesne wątki. To okrutni chłopcy - Trolle - doprowadzają do tego, że odłamek lustra rani Kaja i go zmienia. Gerda, nie mogąc pogodzić się ze stratą najbliższego przyjaciela, postanawia go odnaleźć za wszelką cenę. Przemierza cały świat, aby dotrzeć do pałacu Królowej Śniegu. Jeszcze nie wie, że poszukiwanie przemieni się w długą, wyczerpującą wędrówkę, podczas której pozna co to radość, cierpienie, nadzieja i tęsknota.

- Staraliśmy się tak budować tę historię, aby otwierać ludziom oczy, wyłuskać z niej mądrość - powiedziała podczas środowej konferencji prasowej w Częstochowie Magdalena Piekorz.

Częstochowska "Królowa Śniegu" ma więc być historią o oswajaniu dzieci ze stratą, ale też opowieścią o tym, że dzięki przyjaźni i miłości można przetrwać najcięższe próby, na jakie wystawia nas życie.

- Mam nadzieję, że w tej historii odnajdzie się także dorastający człowiek, który pierwszy raz musi zderzyć się np. z odejściem kogoś bliskiego, czy wyjazdem przyjaciela na drugi koniec świata - dodała reżyserka, która jest też autorką tekstów piosenek do muzyki Adriana Konarskiego.

Realizatorzy wykorzystali w pracy nad spektaklem techniki filmowe - część scen nagrano wcześniej. Ponieważ akcję osadzono w Częstochowie w latach 30. XX w., to wykorzystano też wizerunki obiektów miejscowej architektury. Autorem grafik jest Hektor Verios. Kostiumy zaprojektowała Dominika Żłobińska, a autorem choreografii jest Jakub Lewandowski.