powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Prapremiera "Mykwy" w Teatrze Żydowskim

Polska prapremiera "Mykwy", autorstwa Hadar Galron, jednej z najlepszych izraelskich sztuk, odbędzie się 13 marca w warszawskim Teatrze Żydowskim. Reżyseruje Karolina Kirsz.

"Mykwa" to opowieść o kobietach, ich codziennych problemach, ale też rozterkach związanych z funkcjonowaniem we wspólnocie religijnej. Akcja dramatu rozgrywa się w mykwie - rytualnym basenie, w którym kobiety dokonują comiesięcznych ablucji.

Mykwa to miejsce, w którym duchowe manifestuje się poprzez cielesność. W ciele zatopione są wszystkie emocje, zranienia, zaniechania, wszelki ból i namiętność. Ciało podlega nieustannej kontroli, choć stanowi jedynie narzędzie do ujawniania naszych pragnień, naszego niespełnienia, wewnętrznej wolności. Wewnętrzna niezależność może zagrażać wspólnocie. I tylko poprzez ciało można ją kontrolować.

Bohaterki dramatu to osiem kobiet w różnym wieku i usposobieniu. Ich sprawy, tajemnice, lęki na tle radykalizującego się świata, w którym są jeszcze miejsca, gdzie nie dotarł ruch #metoo. Pojawienie się nowej pracownicy mykwy wyzwala różne reakcje bohaterek sztuki. Ich zachowania, opowieści i wyznania demaskują je. Wychodzi na jaw, że każda ma coś do ukrycia...

"Mykwa" to jedna z najlepszych izraelskich sztuk. Napisana przez Hadar Galron, urodzoną w religijnej żydowskiej rodzinie w Londynie w roku 1970 dramaturżkę, scenarzystkę, reżyserkę, aktorkę i satyryczkę. Galron w wieku trzynastu lat wraz z rodziną wyjechała do Izraela. W czasie studiów teatrologicznych na Uniwersytecie w Tel-Avivie zaczęła profesjonalnie zajmować się pisaniem i występować. W 2005 roku jej pierwsza pełnometrażowa sztuka "Mykwa" otrzymała nagrodę "Sztuki Roku" w Izraelu, zyskując następnie ogromną popularność na całym świecie.

Sztukę w warszawskim Teatrze Żydowskim reżyseruje Karolina Kirsz - reżyserka teatralna, autorka scenariuszy, słuchowisk i dramatów. Absolwentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2012) i Wydziału Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego (2005), ukończyła również Wydział Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej (2008) a także dwuletnie studium pedagogiczne w Centrum Edukacji Nauczycielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (2005). Kirsz współpracuje z wieloma teatrami w Warszawie i w całym kraju - wyreżyserowała m.in. "Pułapkę" Tadeusza Różewicza w Teatrze Studio, "Zimę w czerwieni" Adama Rappa w Teatrze Rampa, "Końce świata" Marca Beckera i "69" Igora Bauersimy, "Uwodziciela" Radosława Paczochy w Teatrze Powszechnym, "Jestem swoją własną żoną" Dough Wrighta i "Na zachodzie bez zmian" w Teatrze WARSawy. W Teatrze Żydowskim reżyserowała już kilkukrotnie - "Dotknij wiatru, dotknij wody" Amosa Oza, "One same" wg własnego scenariusza i "Szoszę" I. B. Singera.