Olsztyn. Olsztyńskie Spotkania Teatralne 2020

Dziewięć dni, jedenaście spektakli, 270 twórców, reżyserów i aktorów, tak w liczbach prezentują XXVIII Olsztyńskie Spotkania Teatralne, które potrwają od 27 marca do 4 kwietnia.

«Organizatorzy w tym roku odeszli od dotychczasowego schematu festiwalu i gala, która dotąd wieńczyła Olsztyńskie Spotkania Teatralne, tym razem zainauguruje ich 28. odsłonę. - Chcieliśmy w ten sposób dołączyć do obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, które przypadają w piątek, 27 marca - tłumaczy Mariusz Lewandowski, rzecznik prasowy olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza.

Przetasowanie terminu gali to niejedyna nowość tegorocznych OST. - Po raz pierwszy wychodzimy poza teatr, a dokładniej do sali pod amfiteatrem Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie pokażemy jedną ze sztuk - wyjaśnia Karolina Purłan, dyrektor programowy festiwalu. - Proponujemy też wyjątkowo dużo spotkań z twórcami i sporo muzyki na żywo.

To Sosnowiec, a nie elegancja-Francja

Tuż po gali widzowie będą mogli obejrzeć na Dużej Scenie "Jaracza" spektakl pt. "Przodownicy miłości. Rewia związkowo-robotnicza" Teatru Zagłębia z Sosnowca. Wbrew tytułowi w sztuce w reżyserii Jacka Mikołajczyka nie mamy do czynienia z klasyczną rewią, bo w "Przodownikach" próżno szukać przepychu, pięknych sukni i ptasich piór. Zamiast nich są wytarte ciuchy sosnowieckich robotników.

Pierwowzorem sztuki Mikołajczyka jest broadwayowski musical z połowy lat 30. "Pins and Needles". Wystawiły go wówczas pracownice przemysłu odzieżowego, przeobrażając się w artystki, które śpiewały ze sceny o blaskach i cieniach życia z własnej, robotniczej perspektywy. Rewia odniosła tak duży sukces, że zagrano ją ponad tysiąc razy.

Ulubieńcy Smarzowskiego i Vegi na jednej scenie

Na które spektakle warto jeszcze zwrócić szczególną uwagę? W sobotę, 28 marca na Dużej Scenie dwukrotnie będzie można zobaczyć spektakl "Dobrze się kłamie" grany przez aktorów Tito Production/Spektaklove z Warszawy. Sztuka w reżyserii Marcina Hycnara opiera się na scenariuszu włoskiego przeboju filmowego pt. "Dobrze się kłamie w dobrym towarzystwie", opowiadającym o grupie przyjaciół, którzy podczas jednego ze spotkań postanawiają zagrać w grę polegającą na podzieleniu się ze wszystkimi zawartością swojego telefonu.

W "Dobrze się kłamie" zagra plejada gwiazd z Olgą Bołądź i Bartłomiejem Topą na czele. Warto podkreślić, że adaptację oraz tłumaczenie przygotował Bartosz Wierzbięta, znany ze stworzenia dowcipnych dialogów m.in. do filmów "Shrek" i "Madagaskar".

Organizatorzy OST 2020 zrobili też ukłon w stronę młodszej widowni, zapraszając Teatr Fraktal z Łodzi. W niedzielę, 29 marca wystawi on spektakl pt. "Pomelo jest zakochany... w żabie, deszczu i nie tylko". Sztuka dla dzieci do siódmego roku życia w reżyserii Ewy Marii Wolskiej jest oparta na bestsellerowej serii książek o przygodach słonia Pomelo.

- Po spektaklu, który odbędzie się na Scenie Margines, zapraszamy dzieci do udziału w zabawach muzycznych, podczas których dowiedzą się m.in., jak wytwarza się dźwięki i jak się dźwięk nagrywa - zachęca Purłan.

Czy jest na sali jakiś morderca?

Nie lada gratką dla miłośników kryminałów i gier detektywistycznych będzie spektakl pt. "Morderca jest wśród nas". Podczas pełnego czarnego humoru widowiska aktorzy wspólnie z widzami będą dociekać, kto wśród widowni jest mordercą. Sztuka stołecznego Teatru Syrena będzie wystawiona we wtorek, 31 marca w sali pod amfiteatrem. - Każdy pokaz jest unikatowy, bo reżyserowany na żywo - podkreśla Lewandowski.

Puentą festiwalu ma być przedstawienie, z którym do Olsztyna przyjadą artyści Teatru im. Aleksandra Fredy w Gnieźnie. "Królowa. Freddy - jestem legendą" poświęcone będzie jednej z największych gwiazd rocka, Freddiemu Mercury'emu. To swoisty musical i teatr tańca, ale też groteskowy wodewil i opera mydlana, w którym zawieszony między życiem a śmiercią bohater wspomina i poddaje swoje życie autorefleksji.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego