powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kino. 39. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film"

Od 15 do 20 czerwca trwał będzie Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W programie konkursy: pełnometrażowych filmów fabularnych oraz krótkometrażowych debiutów, a także pokazy pozakonkursowe: debiuty zagraniczne, dokumentalne, retrospektywa, filmy jurorów oraz pokazy specjalne.

Do 17 kwietnia można zgłaszać konkursowe pełne i krótkie metraże. Autorem plakatu promującego wydarzenie jest Maks Bereski określany mianem kontynuatora Polskiej Szkoły Plakatu - poinformowała rzeczniczka Anna Serdiukow.

39. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" odbędzie się w dniach 15-20 czerwca. Do 17 kwietnia można zgłaszać debiuty filmowe, powstałe po 1 stycznia 2019 r., które ocenione zostaną w dwóch konkursach. W pierwszym wezmą udział pełnometrażowe produkcje fabularne (czas trwania powyżej 60 minut), w drugim - krótkometrażowe debiuty filmowe (czas trwania do 40 minut).

Organizatorzy festiwalu nie informują jeszcze o składzie jury oraz o tym, kogo gościć będzie festiwalowa scena muzyczna. Gotowy jest natomiast plakat promujący 39. edycję tego kulturalnego wydarzenia.

Rzeczniczka prasowa "Młodych i Film" Serdiukow podała natomiast, że autorem plakatu jest Maks Bereski, który od jedenastu lat pod egidą Plakiatu prezentuje autorskie spojrzenie na plakat filmowy.

- Opisuje siebie jako entuzjastę kina, nałogowego kinomana, który łączy pasję designerską z miłością do "ruchomego obrazu". Jest plakacistą i designerem, określanym mianem kontynuatora Polskiej Szkoły Plakatu. Współpracował m.in. z Netfliksem, Warner Music Poland, Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, Showmaksem () Tworzy plakaty dla producentów filmowych, reżyserów, szkół filmowych i festiwali filmowych - poinformowała Serdiukow.

Dodała, że artysta, jak sam zaznaczył, przedstawiając na plakacie promującym koszaliński festiwal rolki filmowe jako schody przykryte czerwonym dywanem pnącym się w górę, chciał uzyskać poczucie gali, doniosłego wydarzenia. Natomiast zgubiony pantofel nawiązujący do "Kopciuszka" to symbol debiutu, wejścia adepta sztuki filmowej na festiwalowe salony. Motyw fali ma dać skojarzenie z ruchem i miejscem festiwalu - Koszalinem położonym blisko Bałtyku. Kolory plakatu nawiązują do ciemnego wnętrza kina i filmowej gali. Bereski, tworząc plakat na festiwal "Młodzi i Film", nie chciał powielić utartego symbolu oka i kamery.

Festiwal "Młodzi i Film" to nie tylko dwa konkursy, ale również pokazy pozakonkursowe, w tym: debiuty zagraniczne, dokumentalne, retrospektywa, filmy jurorów oraz pokazy specjalne. Nierozerwalną jego częścią są spotkania "Szczerość za szczerość" z ekipami filmów konkursowych. Wieczorami działa klub festiwalowy, w którym odbywają się koncerty. Wstęp na wszystkie wydarzenia otwarte festiwalu jest bezpłatny.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, miasto Koszalin i Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Festiwal jest współfinansowany m.in. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Laureaci festiwalu otrzymują statuetki - Jantary oraz nagrody pieniężne.

Historia Festiwalu "Młodzi i Film" sięga 1973 r. Jest najstarszym w Polsce, podczas którego widz ma do czynienia tylko z filmowymi debiutami. To w Koszalinie swoje filmy pokazywali premierowo: Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Filip Bajon, Dariusz Gajewski, Xawery Żuławski, Katarzyna Rosłaniec, Marcin Wrona, Tomasz Wasilewski i Kuba Czekaj.