powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Agata Buzek w cyklu "Piękni czterdziestoletni" w IT

Kolejnym gościem cyklu będzie aktorka teatralna i filmowa - Agata Buzek. Instytut Teatralny zaprasza na spotkanie 27 lutego o godz. 19.00. Wstęp wolny.

Cykl "Piękni czterdziestoletni" to comiesięczne spotkania z twórcami, których sceniczny debiut przypadł na przełom XX i XXI wieku. To rozmowy z pokoleniem artystów, wchodzących do zawodu już po transformacji ustrojowej, z przedstawicielami generacji, której dokonania zmieniły i zmieniają oblicze polskiego teatru.

***

Agata Buzek. Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej (1999). Aktorka Teatru Ateneum w Warszawie (1999-2003). Współpracowała z warszawskimi teatrami: Powszechnym, Montownią, Polonią, Przestrzenią Wymiany Działań "Arteria", Studiem Teatralnym KOŁO, Narodowym, Nowym Teatrem, Rozmaitościami oraz Odeonem w Paryżu. Wystąpiła w przedstawieniach w reżyserii, m. in: Tomasza Zygadły, Andrzeja Domalika, Krystyny Jandy, Igora Gorzkowskiego, Iwana Wyrypajewa, Anny Karasińskiej, Krzysztofa Warlikowskiego.

Zagrała, m.in.: Melę w "Moralności pani Dulskiej" Zapolskiej (1999), Sonię w "Swidrygajłowie" wg Dostojewskiego (2000), Carole w "Salingerze" Koltsa (2005), role w "Peer Gyncie" Ibsena (2005), Nataszę w "Trzech siostrach" Czechowa (2006) role w "Przyjacielowi, który nie uratował mi życia" Guiberta (2008), Ankę w "Żółtej strzale" Pielewina (2008), role w "Trip 71" Gorzkowskiego (2010), Pielęgniarkę w "Tańcu >>Delhi<<" Wyrypajewa (2010), Myszkina w "Idiocie" wg Dostojewskiego (2014), role we "Francuzach" wg Prousta (2015), Strophe w "Phaedra(s)" (2016), role w "Fantazji" Karasińskiej (2017), Prostytutkę w "Wyjeżdżamy" Levina (2018), Astrid Petersen w "Irańskiej konferencji" (2018). Wystąpiła w przedstawieniach Teatru Telewizji, m. in: "E.E", "Moja córeczka", "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie", "Złodziej w sutannie", "Getsemani", "Moralność pani Dulskiej", "Ich czworo" oraz filmach, m.in.: "Skarby ukryte", "Wiedźmin", "Zemsta", "Nightwatching", "Within the Whirlwind", "Rewers", "Father", "Son "Ciemno, prawie noc".

Za rolę w filmie "Rewers" otrzymała wiele nagród: za najlepszą rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Złotą Kaczkę (przyznawaną przez pismo "Film"), "Jańcia Wodnika" na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" we Wrześni, Polską Nagrodę Filmową Orły, Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego (nagroda publiczności). Laureatka Grand Prix Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie za rolę w "Ich czworo", Wyróżnienia Specjalnego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Pune za rolę w filmie "Les Innocentes", Nagrody dla najlepszej aktorki Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "Open Place" w Rzeżycy za rolę w filmie "Odbicia".

WSTĘP WOLNY