powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Olsztyn. XXVIII Olsztyńskie Spotkania Teatralne od 27 marca

11 spektakli różnych gatunkowo, adresowanych zarówno do dorosłej publiczności, jak i do najmłodszych, spotkania z twórcami oraz warsztaty taneczne - to program XXVIII Olsztyńskich Spotkań Teatralnych. Przegląd rozpocznie się 27 marca i potrwa do 4 kwietnia.

- W tym roku olsztyńscy widzowie podczas Spotkań Teatralnych będą mogli zobaczyć 11 spektakli, w tym niektóre będą wystawione dwukrotnie; gościć będziemy 270 twórców z 9 miast - powiedział w środę podczas konferencji rzecznik Teatru im. Jaracza w Olsztynie Maciej Lewandowski.

Dyrektor programowy XXVIII Olsztyńskich Spotkań Teatralnych Karolina Purłan podkreśliła, że przeglądowi towarzyszyć będą spotkania z twórcami. - Ponadto po raz pierwszy Spotkania Teatralne wychodzą poza teatr; jedno z przedstawień wystawione zostanie w sali pod amfiteatrem im. Czesława Niemena. W tym roku w większości spektaklom towarzyszyć będzie muzyka na żywo - dodała.

Jak wyjaśniła, dużym atutem tej edycji będzie różnorodność. - Mamy spektakle dla najmłodszych widzów i dla młodzieży. Przedstawienia są w różnej konwencji i różnych gatunków - zaznaczyła.

Przegląd rozpocznie się w 27 marca, w Międzynarodowym Dniu Teatru, galą podczas której nagrodzeni zostaną najlepsi aktorzy w olsztyńskich spektaklach Teatru im. Jaracza. Po niej widzowie obejrzą "Rewię związkowo-robotniczą. Przodownicy miłości" w wykonaniu Teatru Zagłębie z Sosnowca. Przedstawienie jest inspirowane broadwayowskim hitem "Pins and Needles".

Sztuka "Dobrze się kłamie" w wykonaniu aktorów Tito Production/Spektaklove opowiada o grupie przyjaciół, która spotyka się na kolacji i planuje oglądać zaćmienie księżyca. Kacper Kuszewski w recitalu "Album rodzinny" wykona szlagiery międzywojnia.

Polski Teatr Tańca pokaże olsztyńskiej publiczności taneczne przedstawienie "Fabula Rasa", gdzie - jak podają twórcy - "widz wyruszy w hipnotyczną podróż w głąb osobowości człowieka". Teatr im. Aleksandra Fredry z Gniezna wystawi w Olsztynie spektakl poświęcony Freddiemu Mercury'emu. Będzie to swoisty musical i teatr tańca, ale też groteskowy wodewil i opera mydlana - podają twórcy.

Kolejnym muzycznym przedstawieniem będzie "Lorem Ipsum" - autorski spektakl teatru tańca kolektywu Vagabond Physical Collective.

Teatr Nowy Proxima z Krakowa zaprezentuje sztukę "Kobiety objaśniają mi świat" a o polityce w sporcie i o tym, jak sport staje się narzędziem, za pomocą którego umacnia się siłę państwa opowiada przedstawienie "Królowie strzelców. Sport w cieniu imperium" w wykonaniu aktorów Teatru Nowego z Zabrza.

Kryminalną fabułę "Morderca jest wśród nas" przedstawi Teatr Syrena. W monodramie "Stopklatka" zaprezentuje się Michał Felczak a do najmłodszych adresowana jest sztuka "Pomelo jest zakochany w żabie, deszczu i nie tylko" w wykonaniu Teatru Fraktal.