Bytom. Wiedeńska wiktoria uczniów Baletówki

Ale sukces. Uczniowie bytomskiej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej podbili Wiedeń. Pięcioro z nich znalazło się na podium prestiżowej imprezy międzynarodowej o nazwie European Ballet Grand Prix Wienna 2020.

«Ten konkurs baletowy jest przeznaczony dla młodych tancerzy z całego świata. Stanowi on coś w rodzaju platformy wymiany i integracji różnych kultur, a jednocześnie umożliwia młodym tancerzom łączenie się ze sobą, a także szerzenie radości z tańca. Tegoroczna edycja zgromadziła przeszło dwie setki młodych adeptów sztuki baletowej. Ich starania oceniało jury złożone z profesjonalistów i znawców tematu, między innymi dyrektorów szkół baletowych. Oceniano między innymi technikę i sposób wykonania. Finaliści wystąpili razem z tancerzami Wiedeńskiej Opery Narodowej.

Bytomska placówka wystawiła sporą, liczącą 16 osób reprezentację. Znaleźli się w niej: Julia Bielska, Sara Drabek, Tamiia Dudnik, Komorao Hiraishi, Binka Imaizuki, Tatiana Kornobis, Wiktoria Kłosińska, Maria Lebel, Klara Lisek, Haruka Mori, Wiktor Perdek, Bisa Sasaki, Kenyo Suzuki, Saika Suzuki, Maja Tkacz, a także Ayami Yoshida. Do finału po dobrym występie w eliminacjach zakwalifikowało się dziesięcioro naszych uczniów. Połowa z nich sięgnęła po nagrody. W całkowicie zdominowanej przez bytomian kategorii nastolatków pierwsze miejsce zajął Kenyo Suzuki, druga była Saika Suzuki, a trzecia Julia Bielska. Z kolei w kategorii taniec współczesny na drugiej pozycji uplasował się Wiktor Perdek, a w kategorii junior na drugim stopniu podium stanęła Binka Imaizumi.

Takie wspaniałe osiągnięcia nie byłyby możliwe bez wcześniejszych długich i przede wszystkim wyczerpujących ćwiczeń. Dość powiedzieć, że do zaledwie kilkuminutowych prezentacji uczniowie przygotowywali się miesiącami, dobierając jednocześnie odpowiedni strój i muzykę. Całość musiała wyglądać imponująco, jeśli chciało się odegrać jakąś znaczącą rolę podczas wiedeńskiego konkursu. Bytomian przygotowywali Larisa Ermolova, Juliia Mashkina, Maiia Musaeva, Joanna Orzechowska, Aleksandra Piotrowska-Zaręba, Marek Prętki, Anna Smiganowska. Z kolei za opiekę merytoryczną odpowiadali Joanna Orzechowska, Bożena Sękala, Katarzyna Czajer, Sebastian Tabor, Małgorzata Lobermajer oraz Anna Machowska.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego