powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kielce. Teatr im. S. Żeromskiego będzie współprowadzony przez Ministerstwo Kultury

Teatr im. Stefana Żeromskiego będzie współprowadzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowa w tej sprawie ma zostać podpisana w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego podkreślał, że remont Teatru imienia Stefana Żeromskiego, jest dla samorządu woj. świętokrzyskiego priorytetem. - Ta instytucja za kilka lat zmieni swoje oblicze i będzie miała siedzibę na miarę swojej ponad 100 letniej historii. Naszym zdaniem kultura jest tak samo istotna jak rozwój infrastruktury. Chcemy w samorządzie województwa łączyć takie działania. Ten wysiłek na rzecz przebudowy teatru Żeromskiego jest dla samorządu działaniem bardzo istotnym - podkreślił marszałek.

Michał Kotański, dyrektor Teatru imienia Stefana Żeromskiego powiedział, że umowa o współprowadzeniu instytucji zostanie podpisana w najbliższym czasie w Warszawie. - Ostatnia wersja tej umowy jest już w ministerstwie i w ciągu dwóch tygodni obie strony będą w wstanie ją podpisać - powiedział.

Dyrektor liczy, że zaangażowanie ministerstwa - także finansowe - ułatwi przeprowadzanie remontu teatru. - Ministerstwo przekaże nam niemałe pieniądze na remont. Dzięki współprowadzeniu instytucji przez resort kultury teatr dołączymy do elity ogólnopolskiej takich instytucji jak Teatr Wybrzeże w Gdańsku i Teatr Wielki w Warszawie - podkreślał dyrektor.

Umowa o współprowadzeniu teatru przez ministerstwo kultury ma obowiązywać przez pięć lat. Michał Kotański zdradził, że w jej ramach instytucja będzie otrzymywała corocznie milion złotych na bieżącą działalność. - Dzięki temu będzie można zatrudnić nowych aktorów oraz osoby do działu literackiego. Zależy mi na dodatkowych pieniądzach na organizację festiwali. Cieszy mnie, że politycy i samorządowcy chcą inwestować pieniądze w kulturę. To świadczy o ich dojrzałości - mówił Kotański.

Dyrektor podkreślił, że trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na remont siedziby teatru. - Jesteśmy przed wykonaniem dialogu technicznego z potencjalnymi wykonawcami. Ma to zapobiec przedłużającym się procedurom związanym z przetargiem. Chcemy odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości wykonawców tak, aby się nie pojawiały później - dodał.

Remont Teatru ma kosztować prawie 90 milionów złotych. Przetarg zostanie ogłoszony w kwietniu, a prace budowalne mogłyby się rozpocząć w sierpniu. Nowa siedziba ma być gotowa do 2023 roku.

W zmodernizowanym budynku pojawią się m.in. zapadnie sceniczne, winda towarowa oraz ruchome proscenium. Nad widownią nowym elementem będzie plafon, który poprawi akustyki sali. Powstanie również kawiarnia, nowe foyer, a także strefa kas i biur.

Finansowanie remontu ma pochodzić ze środków ministerstwa kultury, samorządu województwa świętokrzyskie oraz Funduszy Norweskich.