powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Józefów. Wkrótce Przegląd Teatrów dla dzieci "Bez Sceny"

7 marca rozpocznie się IX Ogólnopolski Przegląd Teatrów dla Dzieci "Bez Sceny" i potrwa do 28 marca.

Ideą przeglądu jest zaprezentowanie w Miejskim Ośrodku Kultury najciekawszych teatrów i grup teatralnych działających bez stałego miejsca pracy.

Tegoroczną edycję Przeglądu adresujemy do dzieci w wieku od 3 do 12 lat, rodziców oraz dziadków.

Mamy świadomość, że to właśnie w naszym Miejskim Ośrodku Kultury dzieci po raz pierwszy mają kontakt ze sztuką teatralną. Ważne jest, aby te pierwsze wrażenia pobudziły wyobraźnię, były ucztą dla dziecięcych zmysłów. Naszym zdaniem teatr dla najmłodszego widza to niezwykle odpowiedzialne, czujne i prawdziwe działanie. Dlatego staramy się prezentować wybrane, prezentujące wysoki poziom merytoryczny i artystyczny, wartościowe spektakle.

Na blogu naszego Przeglądu tworzymy bazę teatrów, które prezentowaliśmy podczas kolejnych edycji - polecając i rekomendując innym Ośrodkom.

Ogromne zainteresowanie poprzednimi edycjami wydarzenia oraz pozytywne recenzje świadczą o potrzebie realizowania i kontynuacji Przeglądu Teatrów dla Dzieci "Bez Sceny" w Józefowie.

Przegląd odbywać się będzie w cztery soboty marca 2020 roku.

Szczegółowe informacje: bezsceny.blogspot.com oraz www.mokjozefow.pl

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie

Patronat Honorowy: Starosta Otwocki, Burmistrz Miasta Józefowa

***

DODATKOWO:

- "WIDZĘ TEATR" wystawa przygotowana przez dzieci uczestniczące w cotygodniowych zajęciach plastycznych "W jaskini plastycznego lwa" oraz "Plastyczni z pazurem". Instruktorem jest Pan Marcin Strzembosz, ilustrator książek i mieszkaniec Józefowa. Na wystawę składają się ilustracje wykonane w różnych technikach ukazujące proces myślenia dziecka o teatrze, powstawaniu scenografii, pracy aktora i miejscu bohatera w sztuce. Ekspozycji towarzyszą "teatralne" zakładki.

- Spektakle zapowiadane będą przez dzieci uczestniczące w zajęciach "DRAMA Z HUMOREM". Przygotowanie Agata Klembowska - instruktorka.

***

Program

07.03. (sobota) godz. 11.00 - OTWARCIE PRZEGLĄDU

Teatr Scena 96, Warszawa

Przedstawienie "Szewc Kopytko i Kaczor Kwak", wiek 5+

Przedstawienie na motywach opowiadania Kornela Makuszyńskiego.

Spektakl lalkowy nawiązujący do tradycji teatru wędrownego. Trójka aktorów ze swym wozem pełnym lalek, dociera do młodych widzów, aby bawić ich opowieścią o psotnym szewczyku, który zamiast robić buty, robił nowe wciąż psikusy. Szewc Kopytko w poszukiwaniu przygód wyruszył w świat. Poznał Kaczora Kwaka i odtąd psocili razem. Spotkali na swej drodze Staruszka, który nauczył ich, że żartować można mądrze i nieść tym samym radość i uśmiech. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak to się stało, że Szewc Kopytko ożenił się z Królewną i otrzymał pół królestwa.

Autor adaptacji: Waldemar Wolański, Reżyseria: Małgorzata Wolańska , Muzyka: Krzysztof Dzierma

Scenografia: Andrzej Polakowski. Obsada: Małgorzata Wolańska, Maciej Dużyński, Dariusz Jarosiński.

Miejsce: Teatr OTWARTY

***

14.03. (sobota) godz. 11.00

Teatr MER, Łódź

Przedstawienie "Jaś i Małgosia", wiek 3+

"Jaś i Małgosia" to klasyczna bajka na podstawie tekstu Jana Brzechwy podana w ciepły, lekki, dowcipny, a miejscami nowatorski sposób. Spektakl grany jest w planie żywym i lalkowym, okraszony wpadającymi w ucho piosenkami.

Reżyseria: zbiorowa, muzyka: Michał Łacny, scenografia i lalki: Andrzej Polakowski. Występują: Ewa Gałat, Anna Maria Guzik, Marcin Truszczyński

Teatr MER powstał w 2001 roku z inicjatywy aktorów z Łodzi: Ewy Mróz, Marcina Truszczyńskiego i Roberta Wojciechowskiego. W 2005 roku dołączył do zespołu aktor Maciej Piotrowski a w 2011 aktorka Anna Maria Guzik.

Inspiracją do stworzenia Teatru MER była potrzeba samorealizacji aktorów, jako twórców. Chcieli oni bowiem mieć całkowity wpływ na kształt i charakter artystyczny spektaklu. Prostymi środkami chcą stworzyć najbardziej kreatywny świat dla wyobraźni. Pobudzać wrażliwość, wywoływać uśmiech i poruszać ważne problemy.

Miejsce: Teatr OTWARTY

***

21.03. (sobota) godz. 11.00

Kolor Kolektyw wspólnie z aktorką Natalią Leszczyńską.

Przedstawienie "Legendy Warszawskiej Starówki", wiek 5+

Niezwykłe multimedialne widowisko, odkrywające na nowo tradycyjne podania warszawskie. Główni bohaterowie - dzieci ze Śródmieścia - Pola i Kostek nie do końca wierzą w legendy warszawskie. Postanawiają zatem udać się na Starówkę, gdzie...przenoszą się w czasie by spotkać bohaterów legendy o Złotej Kaczce, odkryć nowe sposoby na potwornego Bazyliszka i poznać sekrety Warszawskiej Syrenki. Przedstawienie z mnóstwem zabawnych historii, dźwiękami i piosenkami na żywo, mocno angażujące publiczność, która nieustannie uczestniczy w akcji scenicznej. Spektakularną częścią widowiska są tworzone w czasie rzeczywistym, wielkoformatowe animacje, z kinowym rozmachem zanurzające widzów w atmosferze legend przy wykorzystaniu nowych technologii. Wywiad ze Złotą Kaczką, wspólne poskramianie Bazyliszka i różowowłosa Syrena - okazuje się, że tradycyjne historie w alternatywnej wersji pozostają niezapomnianym przeżyciem i doskonale funkcjonują w XXI wieku! Spektakl familijny, od lat

5 do 105!

Autorki:

Natalia Leszczyńska - aktorka; scenariusz, narracja, muzyka, śpiew

Kama Fundichely (Kolor Kolektyw) - malarka; koncept wizualny, animacje live

Miejsce: Teatr OTWARTY

***

28.03. (sobota) godz. 9.30 i 11.30

Teatr Miejsca, Warszawa

Spektakl "Papierowe opowieści Teatru Lalek", wiek 3+

Widowisko plastyczne Teatru Miejsca to spotkanie z kultowymi baśniami H.Ch. Andersena: "Brzydkie Kaczątko" oraz "Dzielny Ołowiany Żołnierzyk". Spektakl, który określamy mianem widowiska plastycznego jest interpretacją baśni poprzez konwencję kamishibai w formie papierowej sceny, scenografii oraz lalek teatralnych. Widowisko trwa około 35 minut., jest przeznaczone dla kameralnej liczby osób, przede wszystkim ze względu na formę, która zakłada pełną interakcję lalkarzy z publicznością.

Założycielem Teatru Miejsca jest Robert Poryziński, który swoją przygodę z lalkami rozpoczął w szkole lalkarskiej w Błotnicy Strzeleckiej. Robert Poryziński to pasjonat sztuki teatralnej, lalkarstwa oraz literatury. Spektakle, które tworzy to widowiska oparte na autorskich scenariuszach. Głównym założeniem Teatru Miejsca jest rozbudzanie potrzeb kulturalnych w widzach i uczestnikach warsztatów.

Po spektaklu zaprosimy widzów małych i dużych na warsztaty teatru lalek ,,Ja, mama, tatulek i papier i sznurek". Każdy będzie miał okazję poznać sztukę papierowego teatru, wykonamy wspólnie lalki, które każdy uczestnik zabierze do swego domu, a chętni będą mogli wykonać krótkie etiudy teatralne wykorzystując powstałe elementy.

Miejsce: hol MOK

Szczegółowe informacje: bezsceny.blogspot.com, www.mokjozefow.pl