Wałbrzych. Przeczytają "Żeglarza" Szaniawskiego przed premierą

Komedię "Żeglarz" Jerzego Szaniawskiego z 1925 r. przeczytają 19 lutego aktorzy Teatru im. Szaniawskiego w ramach cyklu "Czytania przed premierą". Reżyseruje Jacek Jabrzyk. Premiera spektaklu 28 lutego.

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu w drugiej części SEZONU 2019/20 - KAMIENIE SZLACHETNE powraca do cyklu CZYTAŃ PRZED PREMIERĄ.

Działanie stanowi dodatek do premier, który ma za zadanie przybliżyć widzom proces zachodzący między pierwszą próbą a gotowym dziełem teatralnym. Czytania dają obraz budowania rzeczywistości scenicznej w oparciu o tekst literacki oraz są okazją do spotkania widza z surową fakturą scenariusza.

W CZYTANIACH PRZED PREMIERĄ proponujemy autorską interpretację materiałów przynoszonych przez twórców na pierwszą próbę, a te bywają najróżniejsze: od oryginalnych dramatów, przez luźne struktury dramaturgiczne, aż po nietknięte adaptacyjnie powieści.

Pierwsze CZYTANIE w 2020 roku rozpocznie obchody 50-lecia śmierci naszego patrona - Jerzego Szaniawskiego.

"ŻEGLARZ" to trzyaktowa komedia Jerzego Szaniawskiego z 1925 roku. Opowiada historię budowy pomnika, którym mieszkańcy rodzinnego miasta chcą uczcić swojego zmarłego bohatera - Kapitana Nuta. Uroczystości upamiętnienia przerywa jednak młody historyk, burzy legendę i udowadnia, że kapitan żyje nadal pod innym nazwiskiem.

W czytaniu w reżyserii Jacka Jabrzyka (reżysera, dyrektora artystycznego Teatru Zagłębia w Sosnowcu) wezmą udział: Piotr Tokarz oraz gościnnie Aleksander Blitek (Teatr Zagłębia), Bartłomiej Cabaj (Teatr Żeromskiego w Kielcach) i Michał Majnicz (Stary Teatr w Krakowie).

Po CZYTANIU zapraszamy na karnawałowe przebieranki w stylu morskim. Z magazynu kostiumów wyciągniemy specjalnie dla naszych widzów przebrania syren i syrenów, marynarzy i piratek. Joanna Majewska - teatralna charakteryzatorka - przygotuje dla każdego profesjonalne make-upy teatralne. Przebieranki zakończy profesjonalna sesja foto.

***

CZYTANIE PRZED PREMIERĄ

Jerzy Szaniawski

"ŻEGLARZ"

Reżyseria: Jacek Jabrzyk

Obsada: Aleksander Blitek [g] , Bartłomiej Cabaj [g], Michał Majnicz [g], Piotr Tokarz

19.02 / ŚRODA / GODZ. 19:00 / DUŻA SCENA

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego