powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Maraton spektakli w Teatrze Polskim w Podziemiu

Od 6 do 10 marca w przeglądzie "Podziemie: Maraton" zaprezentowane zostaną trzy spektakle.

6 marca (piątek) i 7 marca (sobota) POSKROMIENIE w reż. Moniki Pęcikiewicz

Jeden z dziesięciu "Najlepszych spektakli 2019 roku" według onet KULTURA, spektakl nominowany do Konkursu w ramach Festiwalu Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie" oraz zakwalifikowany do udziału w 26. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej 2019/2020. Od stycznia 2020 w spektaklu Moniki Pęcikiewicz występuje dwoje nowych artystów: Agnieszka Glińska - świetna reżyserka i wspaniała aktorka oraz Tomasz Lulek - jeden z najpopularniejszych wrocławskich aktorów.

"Poskromienie złośnicy" Williama Shakespeare'a było tylko inspiracją dla naszego spektaklu. Przedstawienie to powrót Moniki Pęcikiewicz do teatru, aktorek i aktorów - tak dobrze znanych we Wrocławiu - do wspólnej pracy. Spektakl to odpowiedź na doświadczenie kryzysów wynikających z różnorodnych poskromień wymuszanych na nas przez kulturę i społeczeństwo. Przedstawienie o kondycji indywidualnej i zbiorowej tego artystycznego kolektywu. Ale także o każdym z nas. O naszym tu i teraz. O wolności. O nieprzekraczalnych granicach. Intymne i jednocześnie spektakularne, rozgrywane w niesamowitej przestrzeni zaprojektowanej przez Katarzynę Borkowską.

[Gramy w Piekarni, ul. Księcia Witolda 62-67 | 6, 7 marca godz. 19:00]

***

8 marca (niedziela) POSTAĆ DNIA w reż. Seba Majewskiego Wrocławska Nagroda Teatralna 2018 za reżyserię, najlepszy wrocławski spektakl 2018 według RADIA WROCŁAW KULTURA ("Emocje 2018") oraz finalista 25. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej 2018/2019.

Spektakl o legendzie wrocławskiego teatru, wybitnym aktorze Igorze Przegrodzkim. Poruszające przedstawienie o bezkompromisowym artyście w sytuacji zagrożenia. Wielki aktor traci dom, którym jest teatr. Miejsce, gdzie dzielił się swoją twórczością, a więc życiem, gdzie powstały najważniejsze dla niego i dla widzów spektakle: Życie snem, Sprawa Dantonaczy Ślub. Aktorzy Teatru Polskiego - w podziemiu grają przypowieść o Igorze Przegrodzkim, ale także o sobie samych. O bezdomności. O stracie. O nadziei.

Producent: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Partner: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

[Gramy w Sali Teatru Laboratorium, Instytut Grotowskiego, Rynek-Ratusz 27 | 8 marca godz. 19:00]

***

9 marca (poniedziałek), 10 marca (wtorek) MOJŻESZ w reż. Tomasza Węgorzewskiego Spektakl zakwalifikowany do udziału w 26. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej 2019/2020.

W świecie skompromitowanych Kościołów i upadku autorytetów religijnych z całą mocą odradza się dzisiaj niewiarygodna potrzeba wiary. W naszym spektaklu grupa współczesnych badaczy poszukuje nowych praktyk duchowych. Odwołując się do mitu Mojżesza i postaci Freuda, eksplorujemy temat potencjalnego przełomu duchowego oraz wizji nowej Ziemi Obiecanej. Czy w dzisiejszym świecie istnieje ktoś lub coś poza nami samymi, kto jest w stanie nas do niej zaprowadzić?

Spektakl to koprodukcja Teatru Polskiego w Podziemiu (Fundacja Teatr Polski - TP dla Sztuki), Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu oraz Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

[Gramy w Piekarni, ul. Księcia Witolda 62-67 | 9 marca godz. 19:00 i 10 marca godz. 18:00]

***

Podczas Maratonu z Podziemiem zapraszamy na spotkania z twórcami Podziemia:

27 lutego (czwartek) po spektaklu ALEJA NARODOWA: Katarzyna Dudzic-Grabińska, Dariusz Maj

7 marca (sobota) po spektaklu POSKROMIENIE: Monika Pęcikiewicz i Kaśka Dudek, Agnieszka Glińska, Anna Ilczuk, Marta Zięba, Tomasz Lulek, Michał Opaliński, Adam Szczyszczaj, Mateusz Znaniecki

8 marca (niedziela) po spektaklu POSTAĆ DNIA: Sebastian Majewski i Agnieszka Kwietniewska, Igor Kujawski, Tomasz Lulek, Michał Opaliński, Andrzej Wilk

9 marca (poniedziałek) po spektaklu MOJŻESZ: Tomasz Węgorzewski, Anna Kłos, Agnieszka Kwietniewska, Janka Woźnicka, Michał Opaliński, Adam Szczyszczaj

Prowadzenie Piotr Rudzki - kurator artystyczny Podziemia.