powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Rzeszów. W Teatrze Siemaszkowej luty pełen wydarzeń

W lutym miłośnicy teatru nie powinni narzekać na nudę. W Teatrze im. Wandy Siemaszkowej odbędą się aż trzy duże wydarzenia artystyczne: 26. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe, premiera muzycznego spektaklu o Leonardzie Cohenie oraz pokaz warsztatowy Młodej Sceny Teatru.

Karnawałowe wieczory w Teatrze odbędą się już w najbliższy weekend 14-16 lutego. Tradycyjnie na rzeszowskiej scenie z komediowym repertuarem zaprezentują się najlepsze polskie teatry. W tym roku goście z Krakowa - z Teatru im. Juliusza Słowackiego, którzy przedstawią operetkę sanatoryjną "Turnus mija, a ja niczyja" w reż. Cezarego Tomaszewskiego; oraz z Teatru Ludowego ze spektaklem "Salto w tył" w reż. Maćko Prusaka powstałym na podstawie reportaży sportowych czeskiego pisarza Oty Pavla. Nowością w historii RSK będzie występ artystów z Ukrainy. "Opowieści o Iwanie" Teatru Dramatycznego im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie w reż. Wadyma Sikorskyjiego to zabawna historia życia pewnego wędrownego filozofa. Spektakl w języku ukraińskim, dzięki polskim napisom, będzie w pełni zrozumiały dla publiczności. Mile widziani na widowni są też mieszkający w Rzeszowie sąsiedzi zza wschodniej granicy. Dla nich Teatr przewidział promocyjne ceny biletów.

RSK to także kameralne koncerty w teatralnym foyer, w tym roku krążące wokół tematu uczuć. W walentynki koncert pt. "Nie całuj mnie pierwsza" w wykonaniu aktorów Teatru im. Siemaszkowej: Michała Chołki, Mateusza Mikosia i Roberta Żurka; którzy przy akompaniamencie fortepianu zaśpiewają najpiękniejsze piosenki o miłości, jakie przez ostatnie lata padły w rzeszowskim teatrze z ust męskich bohaterów. Kolejny koncert będzie też okazją, aby potańczyć. Wokalistka Magda Skubisz i zespół Domarski Band zagrają polskie i zagraniczne przeboje z nutką jazzu. Na zakończenie tegorocznych "Spotkań" w foyer Teatru wystąpi gwiazda polskiej piosenki aktorskiej Justyna Szafran, którą na co dzień można podziwiać na deskach Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. Rzeszowska publiczność oklaskiwała ją kilkanaście lat temu, kiedy na tej scenie grała tytułową rolę w spektaklu "Piaf" w reżyserii Jana Szurmieja. Podczas wszystkich muzycznych wieczorów w Teatrze publiczność będzie raczyć się wykwintnymi winami z różnych zakątków świata.

W ostatni dzień 26. Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych odbędzie się kolejne czytanie performatywne powstałe jako pokłosie Teatralnego Speed-Datingu, części inicjatywy Scena Nowej Dramaturgii. Tym razem realizację wspólnego pomysłu przedstawi para: autorka tekstu Alicja Kobielarz i reżyser Jan Hussakowski. Czytanie pt. "dom galeria" to potraktowana z humorem i dystansem do spraw ludzkich opowieść przedmiotów. Aktorzy wcielą się w role m.in. lodówki, odkurzacza oraz przeróżnych pudełek i szkatułek.

Tydzień później - 22 i 23 lutego - na deskach Małej Sceny im. Zdzisława Kozienia odbędą się premierowe pokazy muzycznego spektaklu "Tańcz mnie. Cohen". W rolę legendarnego barda z Kanady wcieli się Robert Żurek. Autorem scenariusza jest Sławomir Gaudyn - reżyser i aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Kierownictwo muzyczne objął Mikołaj Babula, a scenografia to dzieło Katarzyny Tanasiewicz-Trzyny. W spektaklu usłyszymy piosenki Leonarda Cohena w tłumaczeniach Macieja Karpińskiego i Macieja Zembatego przy akompaniamencie instrumentów klawiszowych. Jak zapowiada reżyser, "Tańcz mnie. Cohen" opowiada o artyście i kobietach, które miały ogromny wpływ na jego życie i twórczość, ale nie tylko W wypowiedziach Cohena, które usłyszymy ze sceny, będzie można odnaleźć poglądy barda na temat sytuacji człowieka we współczesnym świecie i relacji międzyludzkich. "Tańcz mnie. Cohen" to druga teatralna realizacja Sławomira Gaudyna, której bohaterem jest Leonard Cohen. W 2007 roku w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie wyreżyserował "Pieśni miłości i nienawiści". Prawa do wykorzystania twórczości barda otrzymał po spotkaniu z nim podczas drugiej wizyty Cohena w Polsce. Jak przyznaje, pomysł, aby spektakl wystawić w Rzeszowie, przewijał się w jego rozmowach z dyrektorem Janem Nowarą od kilku lat. Opowieść o artyście i jego muzach już przed premierą cieszy się dużym powodzeniem. Aktualnie brak już wolnych miejsc na wszystkie pokazy lutowe, równie szybko rozchodzą się też bilety na marzec. Leonard Cohen to po Edith Piaf i Marlene Dietrich, kolejna wielka gwiazda piosenki, która będzie mieć w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej "swój" spektakl.

Dzień przed rozpoczęciem 26. Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych Teatr wejdzie we władanie młodych. 13 lutego w Szajna Galerii w nowym pokazie warsztatowym zaprezentuje się Młoda Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej tworzona przez młodzież pod opieką aktorki Barbary Napieraj. Scenariusz pokazu warsztatowego pt. "Jestem" powstał z inspiracji lekturą książki "Ja" Yanna Martela - powieści, w której autor podejmuje próbę opisania "ja" totalnego, wyzwolonego z płci. W ujęciu młodych adeptów sztuki aktorskiej, to fantastyczna i realistyczna opowieść o człowieku, który od dzieciństwa poszukuje własnej tożsamości emocjonalnej i duchowej. Autorką scenariusza jest Barbara Napieraj. Choreografia zaś jest dziełem Tomasza Dajewskiego, znanego z pracy przy realizacjach wielu spektakli rzeszowskiego Teatru. Na scenie zobaczymy uczniów rzeszowskich szkół średnich:

I LO im. Stanisława Konarskiego, III LO im. Cypriana Kamila Norwida, Akademickiego LO przy WSIiZ i Zespołu Szkół Energetycznych.

W tej chwili Teatr dysponuje jeszcze ostatnimi biletami na poszczególne wydarzenia 26. Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych. Wciąż można nabyć także ostatnie bilety na marcowe pokazy spektaklu "Tańcz mnie. Cohen".

Szczegółowe informacje na stronie www.teatr-rzeszow.pl