powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Marcowe spotkania w Nowym Teatrze

Nowy Teatr zaprasza w marcu na bezpłatne spotkania literackie, pokazy filmowe, wykłady i dyskusje.

KALENDARIUM:

2.03, g. 18.30 | Nowa książka: "Zazi w metrze" Raymond Queneau

4.03, g. 19.00 | Projekt przyszłość: panGenerator

10.03, g. 18.30 | Nowa książka: "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" Grzegorz Piątek

11.03, g. 18.30 | Banalność zła: faszyzm w kinie | "Europa" reż. Lars von Trier

15.03, g. 16.00 |Przekład przed korektą: Barbara Sochańska

23.03, g. 18.30 | Nowa książka: "Normalni ludzie" Sally Rooney

Nowa książka: "Zazi w metrze" Raymond Queneau

2.03; g. 18.30, wstęp wolny

"Zazi w metrze" Raymond Queneau, Państwowy Instytut Wydawniczy - w rozmowie o książce wezmą udział tłumaczka Maryna Ochab, autor posłowia, eseista i literaturoznawca Tomasz Swoboda i redaktor "Kultury Liberalnej" Piotr Kieżun.

Queneau to postać dobrze w Polsce znana: francuski poeta, powieściopisarz i eseista. Jeden z prekursorów postmodernizmu, współzałożyciel eksperymentalnej grupy literackiej OuLiPo, autor tekstów piosenek oraz maszyny produkującej sonety. Niewielką, szaloną opowiastkę o Zazie pisał ponad 15 lat. Przyniosła mu ona fantastyczny rozgłos, Queneau stał się ulubieńcem mediów, zdobywając (niesłusznie) miano skandalisty i pornografa, a filmowa adaptacja Zazi Louisa Malle'a tylko ugruntowała jego popularność w Europie. U Queneau, bohaterem równoprawnym z Zazi i korowodem napotykanych przez nią osób, jest język. Poddany dyscyplinie, ale i pełen gier, żonglerki wytartymi sloganami, kliszami, których pustkę obnaża.

***

Projekt przyszłość: panGenerator

4.03; g. 19.00, wstęp wolny

Projekt Przyszłość: wykłady o projektowaniu, nie tylko dla projektantów. Seria wykładów i dyskusji poświęconych przeszłości, teraźniejszości, a przede wszystkim przyszłości projektowania i roli projektantów w zmieniającym się świecie.

panGenerator - kolektyw specjalizujący się w projektowaniu instalacji, obiektów i doświadczeń, z wykorzystaniem nowych technologii.

Estetyka interakcji - o projektowaniu instalacji i doświadczeń interaktywnych.

*

W historii ludzkości nie było dotąd tak szybkich, wielopoziomowych i chaotycznych zmian. Za sprawą przyśpieszającej rewolucji technologicznej dryfujemy w kierunku nowych, nieznanych terytoriów. Projektowanie w jakimś sensie daje nam szansę na "przećwiczenie" nadchodzącej przyszłości. Dizajn najprawdopodobniej nie zbawi świata, ale może mieć (i często ma) realny wpływ na zmianę naszych zachowań, stylu życia, sposobu myślenia i komunikowania się.

Pomysł i prowadzenie: Filip Zagórski

***

Nowa książka: "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" Grzegorz Piątek

10.03. g. 18.30, wstęp wolny

"Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" Grzegorz Piątek, Wydawnictwo W.A.B. - spotkanie z autorem.

Książka o entuzjazmie i optymizmie, o wyobrażaniu sobie "najlepszego miasta świata" na gruzach starego porządku, o architektach z Biura Odbudowy Stolicy, którzy tworząc miasto swoich marzeń, przykładali rękę do budowy totalitarnego państwa. Po klęsce powstania warszawskiego stolica zamieniła się w ocean gruzów. Sytuacja wymagała wielkiej wyobraźni, żeby patrząc na sterczące kikuty dawnych kamienic, planować szybkie odrodzenie miasta. A jednak decyzję o jego odbudowie podjęto niemal niezwłocznie. Przed architektami i budowniczymi stanęło trudne zadanie

Choć wizytówką powojennej odbudowy Warszawy stała się zrekonstruowana starówka, to reszta miasta nie miała wrócić do dawnej formy, tylko zamienić się w idealną nowoczesną metropolię.

***

Banalność zła: faszyzm w kinie | "Europa" reż. Lars von Trier

11.03, g. 18.30, wstęp wolny

Przegląd filmowy pokazuje, jak rodził się, czym był i do czego doprowadził faszyzm w XX wieku. Spotkania prowadzi Tomasz Kolankiewicz.

"Europa" reżyseria Lars von Trier, 1991, 112 min

Młody Amerykanin niemieckiego pochodzenia przyjeżdża do Niemiec na krótko po zakończeniu II wojny światowej. Początkowo pragnie zachować neutralność jednak stopniowo, wskutek miłości, daje się wciągnąć w zmagania między różnymi siłami i grupami interesów. Wczesny film Larsa von Triera. Zachwycający formą: wybitnym montażem, ciekawymi czarno-białymi zdjęciami, wciągający w swój niepokojący klimat obraz Niemiec widziany jako swoisty krajobraz po bitwie. Film otrzymał nagrodę Jury w Cannes.

Cykl w ramach Roku Antyfaszystowskiego.

***

Przekład przed korektą: Barbara Sochańska

15.03, g. 16.00, wstęp wolny

Bogusława Sochańska przeczyta fragmenty powieści Petera Hega, duńskiego pisarza uhonorowanego szeregiem nagród literackich, autora głośnej powieści "Smilla w labiryntach śniegu. Nieprzystosowani"(1993) to powieść radykalnie antysystemowa, fikcyjna historia tragicznego w skutkach eksperymentu społecznego przeprowadzonego w latach 70. XX wieku w elitarnej prywatnej szkole, w której umieszczono troje dzieci z marginesu społecznego, by - łamiąc im charaktery - dać im szansę na tzw. normalne życie.

Bogusława Sochańska - tłumaczka i eseistka, dyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Dokonała pierwszego przekładu "Baśni" Andersena bezpośrednio z duńskiego. Laureatka nagród w Danii i Polsce, m. in. za przekład tomu wierszy Inger Christensen alfabet.

***

Nowa książka: "Normalni ludzie" Sally Rooney

23.03, g. 18.30; wstęp wolny

"Normalni ludzie" Sally Rooney, W.A.B. - w rozmowie o książce weźmie udział m.in. Anna Cieplak.

W szkole Connell i Marianne udają, że się nie znają. On jest gwiazdą szkolnej drużyny piłkarskiej, ona - typem dumnej outsiderki z bogatego domu, w którym matka chłopaka sprząta. Kiedy syn przychodzi odebrać ją z pracy, między dwojgiem zupełnie różnych nastolatków rodzi się nietypowa więź - taka, którą chcą za wszelką cenę ukryć przed światem.

"Guardian" nazwał Rooney: literackim fenomenem dekady. "The New Yorker" napisał, że jest głosem millennialsów, który w wiarygodny sposób opowiada o miłości w późnym kapitalizmie.