Warszawa. Zgłoszenia na Przegląd Teatrów Amatorskich SPOT

Do 26 lutego przyjmowane są zgłoszenia do Przeglądu Teatrów Amatorskich SPOT w Domu Kultury Zacisze. Przegląd odbędzie się 14 marca.

W przeglądzie mogą wziąć udział grupy teatralne o charakterze amatorskim, skupiające młodzież w wieku 15-25 lat. Głównymi nagrodami będą Grand Prix, Nagroda dla najlepszego reżysera i najlepszego aktora. Do przeglądu może być zgłoszony tylko jeden spektakl danej grupy teatralnej. Czas prezentowanego spektaklu nie może przekraczać 50 minut.

"Dlaczego SPOT? Światło spotu jest szczególne. Oświetla dokładnie to, co ma być oświetlone. Ten jeden punkt i ani centymetra więcej" - tak mówili pomysłodawcy Przeglądu Aneta i Robert Płuszka. (...) Kiedy w 1996 r. rozpoczynaliśmy naszą przygodę z DK Zacisze, byliśmy świeżo upieczonymi absolwentami szkół teatralnych. Głowy mieliśmy pełne pomysłów, serca wypełnione artystyczną pychą i opiekę pewnej muzy imieniem Melpomena. Pierwszy zespół, który stworzyliśmy na Zaciszu był jak dynamit: młodzi, zdolni, pełni rozsadzającej ich ekspresji. Ich umiejętności sceniczne i doświadczenie teatralne było żadne. Grupa chcąc nie chcąc, otrzymała wiele mówiącą nazwę TnT. I nie było tu nawiązania do znanej firmy przewozowej, lecz do związku chemicznego o nazwie trinitrotoluen. Jej pierwsza pełnowymiarowa premiera odniosła wielki sukces. Spektakl pt. "Twister 3" miał swoich wiernych fanów, którzy przychodzili na każdy pokaz. To był przełom. Także w naszym myśleniu o teatrze, reżyserii i sztuce aktorskiej. To dzięki tym młodym ludziom (w większości z Targówka) uwierzyliśmy, że potrafimy: tworzyć, wzruszać, inspirować i zaskakiwać. Mówiliśmy ich językiem: przecież byliśmy niewiele starsi od naszych wychowanków. Tworzyliśmy wielką, artystyczną rodzinę. Przeżywaliśmy ich porażki i cieszyliśmy się z ich sukcesów. Pomagaliśmy, przekładaliśmy przez kolano, wysłuchiwaliśmy ględzenia rodziców, tłukliśmy do głów, zdawaliśmy kilkanaście matur. Po nocnych próbach odwoziliśmy ich do domów - nasze małe autko okazywało się bardzo pojemne... DK Zacisze było naszym miejscem, a dobrym (choć surowym i wymagającym) duchem pani Bożenna Dydek. Po "Twisterze" przyszły: "Portrety", "Sen nocy (nie)letniej", "Sindbad", "Alchemik", "Piotruś Pan" Poczuliśmy, że trzeba stworzyć festiwal teatralny, na którym "nasze dzieciaki" mogłyby się zmierzyć z innymi zespołami. Chcieliśmy pokazać, że teatr to wielka rodzina, którą łączy miłość do nieograniczonego tworzenia. I tak razem z grupą aktorów TnT wymyśliliśmy festiwal teatralny SPOT."

W Jury od 1996 roku zasiadało wielu wspaniałych aktorów: Jan Machulski, Emilia Krakowska, Jerzy Zelnik, Ewa Gawryluk, Laura Łącz, Jan Prochyra Ewa Domańska, Grażyna Barszczewska oraz recenzenci i reżyserzy teatralni: Hanna Baltyn, Liliana Bardijewska, Wojciech Majcherek, Marek Chodaczyński.

W tym roku spektakle oceniać będą:

Natalia Fijewska-Zdanowska

Reżyser i dramaturg.

Powołała do życia i prowadzi wraz z siostrami własną, kameralną, autorską scenę niezależną Teatr MŁYN w Warszawie.

Napisała i wyreżyserowała kilkanaście sztuk i ponad 100 tekstów piosenek.

Jest autorką słuchowisk dla dzieci, oraz scenariuszy filmowych.

*

Andrzej Niemirski

Aktor o niezwykłej plastyczności, umiejętności improwizacji i wrodzonej vis comica.

Jego role potrafią zaskakiwać, przestraszyć, bawić do łez i po prostu wbić w fotel!

Legendarny głos Hugo z gier i programu HOGO dla dzieci w TV POLSAT.

Artysta estradowy.

*

Izabella Kurażyńska

Aktorka Teatru Lalek Guliwer. Zagrała w 30-tu premierach.

Regulamin i karta zgłoszenia dostępne w linku poniżej.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego