powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Naj, naj, naj w pomorskim teatrze w 2019 roku

Jak co roku, Gazeta Świętojańska, przygotowała ranking wydarzeń teatralnych województwa pomorskiego. Najlepszym spektaklem dramatycznym ogłoszono "Kupca weneckiego" Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka z Nowego Teatru w Słupsku.

Najlepszy spektakl: -

Nominacje: "Kupiec wenecki" Nowego Teatru w Słupsku im. Witkacego, "Fedra" Teatru Wybrzeże w Gdańsku, "Hairspray" Teatru Muzycznego w Gdyni im. Danuty Baduszkowej

Najlepszy spektakl dramatyczny: "Kupiec wenecki" [na zdjęciu]

Nominacje: "Śmierć komiwojażera", "Fedra" i "Niezwyciężony" Teatru Wybrzeże w Gdańsku

Najlepszy spektakl komediowy: "Hairspray"

Nominacja: "Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa" Teatru Wybrzeże w Gdańsku, "Pasztety do boju" Nowego Teatru w Słupsku

Najlepszy spektakl muzyczny: "Hairspray" w reżyserii Bernarda Szyca

Najlepszy spektakl teatru tańca: -

Nominacje: "Dyskretny urok Picassa" Sopockiego Teatru Tańca, "Koniec wielkiej wojny" Teatru Dada von Bzdülöw

Najlepszy spektakl offowy: "Papety po raz pierwszy w Polsce"

Najlepszy spektakl off-off: -

Najlepszy spektakl dla dzieci/młodzieży: -

Nominacje: "Marysia ma Rysia" Konsulatu Kultury, "O trzech zaklętych królewnach, czyli opowieści rozbójników" i "E-mollandia" Teatru Lalki Tęcza

Najciekawsze wydarzenie w teatrze amatorskim: Witkacy pod strzechy (Ośrodek Teatralny Rondo)

Nominacja: Sam na scenie (OT Rondo i Teatr Lalki Tęcza)

Najlepsza reżyseria: Szymon Kaczmarek ("Kupiec wenecki")

Nominacje: Grzegorz Wiśniewski ("Fedra"), Chakchi Frosnokkers ("Mistrz i Małgorzata" Teatru Lalki Tęcza), Paweł Aigner ("Karmaniola")

Najlepsza dramaturgia/scenariusz: -

Zauważenie: Anna Waśniowska ("Cudak") w OT Rondo

Najlepsza aktorka w roli głównej: Agata Bykowska ("Karmaniola...")

Nominacje: Magdalena Gorzelańczyk ("Jak wam się podoba" Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Katarzyna Z. Michalska ("Niezwyciężony"), Monika Janik ("Kupiec wenecki"), Anna Rau ("Mistrz i Małgorzata")

Najlepszy aktor w roli głównej: Rafał Ostrowski ("Hairspray")

Nominacja: Mirosław Baka ("Śmierć komiwojażera"), Daniel Lasecki ("Mistrz i Małgorzata")

Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej: Karolina Trębacz ("Hairspray")

Nominacja: Ilona Zaremba ("Mistrz i Małgorzata"), Ewa Jendrzejewska ("Karmaniola")

Najlepszy aktor w roli drugoplanowej: Marek Tynda ("Fedra")

Nominacje: Adam Jędrosz (Kupiec wenecki), Maciej Gierłowski ("Mistrz i Małgorzata")

Najlepszy epizod: Andrzej Żak ( "Papety po raz pierwszy w Polsce")

Najciekawszy debiut: Fundacja KonglomeArt za "Papety po raz pierwszy w Polsce"

Zauważenie: Bożena Konarowska (scenariusz "Hanna i Hannelore", reż. Stanisław Miedziewski)

Najlepsza muzyka: Żelisław Żelisławski ("Kupiec wenecki"), Mikołaj Trzaska ("Koniec wielkiej wojny")

Nominacja: Paulina Najdencewa ("Mistrz i Małgorzata")

Najlepsza piosenka: Sandra Brucheiser, "Boskie Buenos" z programu "Metamorfozy" (Dyplom Baduszkowców)

Nominacja: utwory w wykonaniu Agaty Bykowskiej ("Karmaniola")

Najlepsza choreografia: Joanna Semeńczuk, Michał Cyran ("Hairspray")

Najlepsza scenografia: -

Nominacja: Magdalena Gajewska ("Karmaniola")

Najlepsze kostiumy: Renata Godlewska ("Hairspray")

Nominacja: Zofia de Ines ("Karmaniola...")

Najlepszy plakat: -

Nominacja: Wiktor Sadowski (Fedra)

Najlepsza scena: finałowa z "Kupca weneckiego"

Najlepszy duży festiwal/przegląd: -

Nominacje: Wybrzeże Sztuki, Festiwal Szekspirowski, Teatr na Open'er Festival

Najlepszy mały festiwal/przegląd: Festiwal Animo w Kwidzynie

Nominacja: Tydzień Japoński w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Najlepszy spektakl zewnętrzny: "Capri - wyspa uciekinierów" Teatru Powszechnego w Warszawie w reżyserii Krystiana Lupy

Nominacja: "Inni ludzie" TR Warszawa na Open'er Festival

Najlepszy spektakl zewnętrzny off-off: -

Najciekawszy koncept: "Papety po raz pierwszy w Polsce"

Specjalne wyróżnienie w kategorii "teatr zaangażowany, czyli ideolo": "Papety po raz pierwszy w Polsce"

Zauważenie: "Hairspray"

Wydarzenie roku: zmiany w teatrach słupskich za dyrektury Michała Tramera i Dominika Nowaka uwieńczone sukcesami "Kupca weneckiego" i spektakli Tęczy ("Szwejk", "Masza")

Nominacja: *Zwycięstwo Teatru Wybrzeże w zestawieniu Najlepszy, najlepsza, najlepsi miesięcznika "Teatr"

Zauważenie: otwarcie Zakładu Kulturalnego, nowej miejscówki na mapie teatralnej Trójmiasta

Człowiek teatru: Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru w Słupsku im. Witkacego

Zauważenie: *Adam Orzechowski człowiekiem teatru wg miesięcznika "Teatr"

Największe rozczarowanie:

Po raz kolejny: brak trudnych i ważnych, lokalnych tematów i odważnych spektakli w repertuarach trójmiejskich teatrów

Rezygnacja Michała Tramera z funkcji dyrektora Teatru Lalki Tęcza

Reżyseria Krystyny Jandy ("Hrabina", "Jak wam się podoba")

Teatralna Malina dla najgorszego spektaklu: "Made in USA" Nowego Teatru Kolektywu Janiczak/Mosiewicz/Rubin/Stępniak (jak na razie Malina dekady)

Nominacja: "Przygody Remusa" Teatru Miejskiego w Gdyni im. Witolda Gombrowicza

Zauważenie: "Olga" Opery Bałtyckiej, "Pan Szuster kupuje ulicę" Teatru Wybrzeże

Największe nieporozumienie/skandal - nieporozumienie: brak możliwości rozwojowych teatru pozainstytucjonalnego na Pomorzu, przez co coraz bardziej oddalamy się, oddalamy od centrum wydarzeń

*Mimo pewnych zastrzeżeń do rankingu "Teatru" nominujący nie deprecjonują sukcesów Teatru Wybrzeże i dyrektora Adama Orzechowskiego, ale uważają, że te wyróżnienia należały się wcześniej, bo kilka poprzednich lat w Wybrzeżu obfitowało w ciekawsze spektakle niż zeszłoroczne.

Nominowali:

Beata Baczyńska (Gazeta Świętojańska online)

Justyna Borkowska (Gazeta Świętojańska online, Słupsk)

Katarzyna Wysocka (Pomorze Kultury/Gazeta Świętojańska online)

Piotr Wyszomirski (Gazeta Świętojańska online)