Wrocław. 41. Przegląd Piosenki Aktorskiej - od 20 marca

Koncert galowy w reżyserii Jana Klaty, występ rosyjskiej grupy feministycznej Pussy Riot i spektakl poświęcony Robertowi Brylewskiemu to niektóre elementy programu 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, który odbędzie się w dniach 20-29 marca we Wrocławiu.

Koncert galowy, jedno z najważniejszych wydarzeń przeglądu, w tym roku wyreżyseruje Jan Klata. Tytuł koncertu to "Wiązanka pieśni miłosnych" i - jak mówił w poniedziałek podczas konferencji prasowej dyrektor artystyczny PPA Cezary Studniak - będzie on dotyczył "czułości, tolerancji i miłości bliźniego". Wskazał przy tym, że Klata poszedł za pojęciem "czułości", którego użyła w mowie noblowskiej Olga Tokarczuk.

- Dziś jesteśmy na etapie, na którym przestaliśmy się słuchać, przestaliśmy się tolerować i ze sobą rozmawiać. Jesteśmy na etapie, na którym jesteśmy w stanie zaakceptować wyłącznie swoje zdanie. Trudno nam sobie uświadomić, że inny człowiek może mieć odmienny od naszego pakiet wartości i czuć się z tym dobrze - powiedział Studniak mówiąc o Koncercie Galowym tegorocznego PPA.

W tym roku wśród gości zagranicznych przeglądu znaleźli się m.in. pochodzący z Bułgarii performer i choreograf, kompozytor i wokalista Ivo Dimchev oraz Portugalczyk Salvador Sobra - laureat konkursu Eurowizja.

Podczas przeglądu odbędą się również koncerty rosyjskiej grupy feministycznej Pussy Riot oraz holenderskiej wokalistki Kovacs.

W programie tegorocznego PPA znalazł się też spektakl "Old Stock: A Refugee Love Story", do którego muzykę skomponował kanadyjski pieśniarza Bena Caplana. - To spektakl o migracji rumuńskich Żydów, którzy w 1908 r. musieli uciekać do Kanady, ponieważ byli prześladowani. To przedstawienie z pięknymi pieśniami, z wątkiem miłosnym w tle - mówił Studniak.

Widzowie obejrzą też przestawienia "Być jak Beata" z piosenkami Beaty Kozidrak z Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz "Złota skała. Opowieść o Robercie Brylewskim" warszawskiego Teatru Studio. Pokazany zostanie też spektakl "Inni ludzie" Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny.

Nieodłącznym elementem PPA jest Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Zwycięzca zostanie wskazany 28 marca w trakcie koncertu finałowego. W tym roku podczas drugiej części tego koncertu wystąpi ubiegłoroczny laureat Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki Ralph Kaminski, który zaprezentuje piosenki Kory.

Organizatorem PPA jest wrocławski Teatr Muzyczny Capitol.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego