powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Koncert urodzinowy Sinfonii Varsovii

Sinfonia Varsovia w tym roku obchodzi swoje 36. urodziny. Z tej okazji 15 marca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się koncert upamiętniający wizytę wirtuoza skrzypiec Yehudi Menuhina w Polsce, która dała początek istnieniu orkiestry.

W repertuarze m.in. dzieło Krzysztofa Pendereckiego, dyrektora artystycznego Sinfonii Varsovii, symfonika Piotra Czajkowskiego, a ponadto utwór z pogranicza jazzu i muzyki klasycznej Roberta Sierry z saksofonistą Jamesem Carterem w roli głównej. Orkiestrę poprowadzi Aleksandar Marković.

Koncert urodzinowy Sinfonii Varsovii jest okazją do artystycznych retrospekcji, podsumowań oraz ukazania nowych obszarów funkcjonowania zarówno zespołu, jak i całej instytucji. Repertuar tegorocznego wydarzenia podkreśli szeroką działalność artystyczną Sinfonii Varsovii, która tworzy swą historię na fundamencie tradycji, nie wyzbywając się jednocześnie stylistycznej otwartości i umiłowania do coraz to nowszych artystycznych przedsięwzięć.

W programie muzyka Czajkowskiego, kompozytora, którego dzieła orkiestra często wykonywała pod pieczą ważnego dla jej historii dyrygenta, Jerzego Semkowa. Zabrzmi opatrzona muzycznym mottem, określanym "motywem losu", pełna wybujałych emocji "V Symfonia e-moll" op. 64. W repertuarze nie zabraknie także muzyki dyrektora artystycznego Sinfonii Varsovii, Krzysztofa Pendereckiego. Wykonane zostanie dzieło przełomowe dla jego twórczości, powszechnie znane ze ścieżki dźwiękowej filmu "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Przebudzenie Jakuba". Muzyczną niespodzianką będzie z kolei "Koncert na dwa saksofony" Roberta Sierry. Pełen jazzowych wtrętów utwór podkreśli kolejną gałąź działalności orkiestry, którą jest współpraca z kompozytorami i wykonawcami muzyki filmowej i jazzowej. Wspomniany koncert znalazł się na albumie Jamesa Cartera (Universal Music Group, 2011), w którego nagraniu wzięła udział Sinfonia Varsovia. Tego wieczoru muzycy orkiestry ponownie spotkają się z amerykańskim wirtuozem saksofonu, który wykona solową partię utworu. Zespół poprowadzi wybitny serbski dyrygent, Aleksandar Marković.

Historia Sinfonii Varsovii łączy się z pamiętną wizytą wybitnego amerykańskiego skrzypka i dyrygenta Yehudi Menuhina, który na zaproszenie Waldemara Dąbrowskiego i Franciszka Wybrańczyka w kwietniu 1984 roku przybył do Warszawy na koncert z Polską Orkiestrą Kameralną. Na potrzeby repertuaru orkiestra poszerzyła wówczas swój skład o instrumentalistów innych sekcji. Zachwyt zagranicznego wirtuoza poziomem wykonawczym polskich muzyków zaowocował powstaniem Sinfonii Varsovii. Jej pierwszym gościnnym dyrygentem został sam Menuhin. Orkiestra koncertowała z kilkudziesięcioma solistami i dyrygentami światowej rangi. Łącznie zagrała ok. 4 000 koncertów na całym świecie oraz nagrała ponad 300 płyt.

Bilety w cenach 30-110 zł do nabycia na stronie butik.teatrwielki.pl

Więcej informacji sinfoniavarsovia.org