powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Legnica. Wieczór wspomnień i opowieść o Lechu Raczaku

W poniedziałek 27 stycznia Lech Raczak obchodziłby 74. urodziny. Dla legnickiego teatru, w którym w latach 2003-2017 wyreżyserował osiem spektakli był ważną postacią i przyjacielem. Dlatego właśnie tego dnia Teatr Modrzejewskiej zaprasza do Art Cafe Modjeska na wieczór wspomnień o tym wyjątkowym artyście.

Przedwczesna i nagła śmierć Lecha Raczaka jest bolesnym ciosem dla wszystkich ludzi teatru w Legnicy, dla twórców i publiczności. Delegacja legnickiego teatru i przyjaciele artysty uczestniczyć będą w piątkowym pożegnaniu Lecha na poznańskim cmentarzu Górczyńskim odwołując zaplanowane na ten dzień przedpołudniowe przedstawienie "Orkiestry" w reżyserii Jacka Głomba.

"Dziś, gdy nie ma go już wśród nas, tym bardziej chcemy przypomnieć sobie i światu jego postać. Spotkajmy się w poniedziałkowy wieczór, aby wspólnie oglądać zdjęcia i filmy, słuchać muzyki z ośmiu spektakli Lecha, które stworzył w naszym teatrze, i wspominać pracę nad nimi. Spotkajmy się i popatrzmy - jak mówi Klaudiusz w Szekspirowskim "Hamlecie" - "jednym promiennym, drugim łzawym okiem", a więc nie tylko po to, by się podzielić żałobą, ale także radością, że był z nami tak znakomity twórca, tak niezwykły człowiek" - piszą i zapraszają organizatorzy legnickiego wieczoru wspomnień.

Lech Raczak (1946-2020) był wyjątkowo ważnym artystą dla legnickiej sceny teatralnej. Spod jego reżyserskiej ręki wyszły: "Zona" (2003) według "Stalkera" Andrieja Tarkowskiego wystawiona w zrujnowanej przestrzeni Sceny na Nowym Świecie, widowiskowy "Plac Wolności" (2005) grany na Scenie na Ściegiennego (zarejestrowany przez Polskie Wydawnictwo Audiowizualne, emitowany w TVP Kultura), transowe "Dziady" (2007) wystawione na Scenie na Piekarach, szyderczy "Marat-Sade" Petera Weissa (2008), wstrząsający "Czas terroru" (2010) według Żeromskiego na Scenie na Kartuskiej, barwna "Madonna, Księżyc i pies" (2013) według powieści Rolfa Bauerdicka, sentymentalny i rozśpiewany "Skarb wdowy Schadenfreude" grany w plenerze (2016) oraz pierwszy i - jak się okazało - ostatni, w jego reżyserskiej biografii Szekspir, czyli "Makbet" (2017) wystawiony na Scenie Gadzickiego.

Artysta był z legnickim teatrem przy obu edycjach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Miasto" każdorazowo swoimi widowiskami uświetniając prolog wydarzenia. Tak było z wędrującą plenerowo "Wyprawą" (2007), jak i z zaprezentowaną w przestrzeni byłej Fabryki Fortepianów i Pianin "Sonatą legnicką" (2009). Lecha Raczak przywoził też do Legnicy swoje spektakle zrealizowane w ramach poznańskiej Fundacji Orbis Tertius: wstrząsający "Spisek smoleński" (2014), żartobliwie ewangeliczne "Misterium buffo" noblisty Daria Fo (2016) oraz bardzo intymne i z autorskim udziałem na scenie, muzyczne "Podróże przez sny. I powroty" (2019).

"Osiem dalekich wypraw - opowieść o Lechu Raczaku" w poniedziałek 27 stycznia o godz. 18.00 w teatralnej Art Cafe Modjeska. Wstęp wolny.