powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Częstochowa. Rozmowa przed premierą Teatru Mickiewicza

W częstochowskim teatrze trwają przygotowania do lutowej premiery "Królowej Śniegu" w reżyserii Magdaleny Piekorz. O kulisach powstania niezwykle widowiskowo zapowiadającego się spektaklu artystka opowie podczas spotkania, które odbędzie się w ratuszu. Co ciekawe, piękną oprawę wydarzenia zapewni wystawa "Szopki krakowskie".

Pierwszą w tym roku premierą w Teatrze im. Mickiewicza będzie zapowiadana od dawna "Królowa Śniegu", czyli jedna z najpiękniejszych baśni Hansa Christiana Andersena. Wydarzenie zaplanowano na 29 lutego. Autorem tekstu opartego na dziele duńskiego pisarza jest Beniamin Maria Bukowski, młody dramaturg i reżyser teatralny, laureat kilkunastu konkursów literackich, m.in. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Za reżyserię odpowiada Magdalena Piekorz, dyrektor artystyczna częstochowskiej sceny, która zrealizowała już tutaj dotąd widowiskowe "Czyż nie dobija się koni?". Artystka napisała również teksty piosenek, które usłyszymy w premierowym spektaklu. Muzykę do nich skomponował zaś Adrian Konarski, krakowski kompozytor związany m.in. z Piwnicą pod Baranami. Baśniowe kostiumy są dziełem Dominiki Żłobińskiej, zaś scenografia i wizualizacje - Hektora Weriosa.

- Klimat sztuki zbudują wizualizacje i światła, a także elementy magiczne - np. czarowanie śniegu, lewitowanie W wizualizacjach pojawią się cztery pory roku - zgodnie z rytmem przyrody. Planujemy połączyć żywy plan z filmem. Szykujemy wiele niespodzianek inscenizacyjnych! Chcemy pokazać dzieciom, że świat może być czarodziejski. I że pewne zdarzenia, które początkowo wydają się złe, mogą odwrócić się na naszą korzyść. Z jednej strony "Królowa Śniegu" w naszym odczytaniu jest historią o oswajaniu dzieci ze stratą, a z drugiej - opowieścią o tym, że dzięki przyjaźni i miłości jesteśmy w stanie przetrwać najcięższe próby, na jakie wystawia nas życie - zaznacza Magdalena Piekorz.

Zgodnie z taką zapowiedzią częstochowska publiczność może liczyć na przedstawienie, jakiego dotąd w Częstochowie nie było. Jego wizualna strona powinna zaś zachwycić nie tylko młodych widzów.

O "Królowej Śniegu" opowiedzą nie w teatrze, a w ratuszu

Opowieści o kulisach powstawania premierowego spektaklu zabrzmią jednak nie w teatrze, a w gościnnych progach Muzeum Częstochowskiego. Spotkanie w ratuszu odbędzie się już w sobotę, 25 stycznia o godz. 17. Magdalena Piekorz zdradzi historie pomysłów inscenizacyjnych, literackich tropów i twórczych poszukiwań. Nie braknie też tematów magicznych i baśniowych z czarowaniem śniegu, lewitowaniem i innymi sztuczkami na czele.

Rozmowę, którą poprowadzi Ewa Oleś, sekretarz literacki Teatru im. Mickiewicza, poprzedzi zaś czytanie fragmentów dzieła Andersena w wykonaniu aktorów.

Wydarzenie będzie miało niezwykłą oprawę, którą zapewni prezentowana w ratuszu piękna wystawa "Szopki krakowskie". Tworzą ją eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Krakowa. Szopki te doskonale wpisują się w magiczny klimat "Królowej Śniegu", zaś sam Kraków ściśle wiąże się we wspomnianym autorem muzyki do częstochowskiego spektaklu. Po spotkaniu zaplanowano więc zwiedzanie wystawy, po której oprowadzi jej kuratorka - Agnieszka Ciuk-Koćwin.

Bilety na spotkanie kosztują 10 zł i można je kupić w kasie muzeum w ratuszu (ilość miejsc jest ograniczona).