powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Dziś pogrzeb Lecha Raczaka

W piątek w Poznaniu odbędzie się pogrzeb Lecha Raczaka. Reżyser i współzałożyciel Teatru Ósmego Dnia zmarł nagle 17 stycznia w wieku 74 lat. Uroczystości żałobne odbędą się o godz. 13 na cmentarzu Górczyńskim.

Informację o dacie i miejscu pochówku podała w poniedziałek Fundacja Orbis Tertius, której Raczak był prezesem.

W miniony piątek Lech Raczak gościem przyjęcia noworocznego u prezydenta Jacka Jaśkowiaka. Późnym wieczorem nagle zasłabł. Na miejscu przez kilkadziesiąt minut trwała jego reanimacja, potem zabrano go do szpitala. Lekarzom nie udało się go uratować.

Lech Raczak urodził się w 1946 roku. Był reżyserem, dramaturgiem, autorem scenariuszy teatralnych i teatrologiem. W 1964 roku był współzałożycielem Teatru Ósmego Dnia, w latach 70. i 80. - kierownikiem artystycznym i reżyserem przedstawień tego zespołu. Wraz z nim zapoczątkował w Polsce okres teatralnej kontestacji - artystyczny protest przeciw nadużyciom władzy, skostniałym strukturom społecznym i stereotypowi w sztuce.

Był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu, dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. Współpracował jako reżyser z niezależnymi zespołami w Polsce i we Włoszech oraz z licznymi teatrami dramatycznymi.

Celem powołanej w 2013 r. Fundacji Orbis Tertius jest m.in. opieka nad dorobkiem artystycznym Lecha Raczaka.

---

Na zdjęciu: Lech Raczak w spektaklu "Podróże przez sny. I powroty", Orbis Tertius, Poznań, 2016 r.