powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. X Dni Pamięci o Holokauście

Już po raz dziesiąty Łódź będzie obchodzić Dni Pamięci. W dniach 27 stycznia - 3 lutego uczczony zostanie, ustanowiony przez ONZ 15 lat temu, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji przygotowano specjalny program kulturalny.

Po raz kolejny dzięki współpracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi przez siedem kolejnych dni w ramach X DNI PAMIĘCI obejrzeć będzie można spektakle teatralne, wziąć udział w interesujących spotkaniach, projekcjach filmów, a 3 lutego w Teatrze im. Stefana Jaracza wysłuchać finałowego koncertu zespołu KROKE. Uroczystości upamiętniające ofiary Zagłady zaplanowano w całym kraju.

27 stycznia na całym świecie odbywają się liczne uroczystości poświęcone pamięci ofiar Holokaustu. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce przypominało historię Holokaustu i pielęgnowało pamięć ofiar Zagłady, poczynając od czasów PRL-u, gdy tematyka żydowska nie była ani modna, ani popularna. - Wspólnie z Teatrem im. Stefana Jaracza oraz Urzędem Marszałkowskim, po raz kolejny dopisujemy Łódź do listy miast obchodzących Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w piętnastą rocznicę jego uchwalenia. Ten rok jest wyjątkowy, bowiem będziemy jednocześnie obchodzić 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau-przypomina Artur Hofman, przewodniczący zarządu głównego TSKŻ.

W Łodzi już dziesiąty rok z rzędu, podczas DNI PAMIĘCI jubileuszowej edycji, w przestrzeniach Teatru im. Stefana Jaracza, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Muzeum Miasta Łodzi zbliżyć się będzie można do świata kultury i historii polskich Żydów. Mając na uwadze duże zainteresowanie poprzednimi edycjami wydarzenia, na tegoroczne DNI PAMIĘCI organizatorzy wraz ze znamienitymi partnerami przygotowali liczne atrakcje: wykłady, spektakle teatralne, pokazy filmów.

Tegoroczne uroczystości rozpoczną się 27 stycznia na Stacji Radegast (oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych), gdzie o godzinie 12.00 nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem. Wieczorem, o godz. 18.00, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprasza na projekcję filmu "Ostatni etap" w reżyserii Wandy Jakubowskiej wraz ze wstępem historycznym Adama Sitarka. 29 stycznia o godz. 18.00 zaplanowano uroczyste otwarcie X DNI PAMIĘCI jubileuszowej edycji w Łodzi, połączone z konferencją prasową. Na scenie wystąpi Olga Avigail i Tango Attack. Na koncert wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki, które można pobrać w Teatrze im. Stefana Jaracza od 17 stycznia.

W Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi 30 stycznia o godz. 17.00, będzie można wziąć udział w panelu dyskusyjnym "Pamięć zagłady-spojrzenie w Polsce, na świecie i w Izraelu" oraz projekcji filmu animowanego "Egzekucja Pamięci" stanowiącego interpretację wiersza Jerzego Ficowskiego o tym samym tytule.

W sobotę, 1 lutego, o godz. 18.00 Teatr im. Stefana Jaracza zaprasza widzów do obejrzenia monodramu Małgorzaty Bańki "Egzamin z Zagłady". Jest to opowieść kobiet o codziennym życiu w getcie. Spektakl jest złożony z fragmentów prozy "Dziennika z getta warszawskiego" Mary Berg przeplatanych wierszami Irit Amiel i Stefanii Grodzieńskiej oraz "Pieśniami żałobnymi getta" Izabeli Gelbard. Pojawia się również testament "Non omnis moriar" Zuzanny Ginczanki, natomiast oprawę muzyczną stanowią motywy pieśni żydowskich. Dzień później, 2 lutego o godz. 12.00, teatr zaprasza najmłodszych i ich rodziców na interaktywny spektakl dla dzieci pt. "Magiczny medalion".

W niedzielę, również 2 lutego o godz. 16.00, można się wybrać do Centrum Dialogu na specjalny popremierowy pokaz filmu "Falenicka Atlantyda" oraz spotkanie z jego twórcami Irkiem Dobrowolskim, Justynem Kołakowskim i Anną Dobrowolską.

W poniedziałek, 3 lutego, w Teatrze im. Stefana Jaracza odbędzie się Koncert Galowy X DNI PAMIĘCI jubileuszowej edycji. Gwiazdą wieczoru będzie zespół KROKE, który zaprezentuje utwory z ich ostatniej płyty pt. "Rejwach".

Organizatorzy postanowili kontynuować inicjatywę Specjalnego Pakietu Edukacyjnego DNI PAMIĘCI dla szkół i grup zorganizowanych. Z tej okazji 3 lutego w Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych oraz w Teatrze im. Stefana Jaracza i Bałuckim Domu Kultury młodzież szkolna będzie mogła wziąć udział w ciekawych warsztatach teatralnych i lekcjach muzealnych.

Przez ostatnią dekadę pod koniec stycznia organizatorzy DNI PAMIĘCI dbali o to, by zapoznawać łodzian z niezwykłymi wykładami, wystawami, filmami, sztukami teatralnymi i koncertami, a wszystko to w ramach pielęgnowania pamięci o wspólnej historii, ofiarach wojny, świecie, którego już właściwie nie ma, a którego wspomnienia tylko czekają na odkrycie... na każdym kroku.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce upamiętni 27 stycznia 2020 roku ofiary Zagłady w miejscach pamięci zlokalizowanych na terenie całego kraju. Członkowie największej organizacji żydowskiej w RP będą składać kwiaty pod pomnikami w miastach, w których znajdują się oddziały TSKŻ. Organizatorzy zapraszają również wszystkich do udziału w ogólnoświatowej kampanii We Remember. Aby się do niej przyłączyć, potrzebna jest tylko kartka papieru, na której napiszemy: We Remember, a następnie sfotografujemy się z nią i zamieścimy to zdjęcie w mediach społecznościowych, na swoich profilach, 27 stycznia oraz udostępnimy na profilu DNI PAMIĘCI na Facebooku.

***

PROGRAM

27 stycznia 2020 (poniedziałek)

12:00 - Uroczyste złożenie kwiatów na stacji Radegast, aleja Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12

18:00 - Ostatni etap. 75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, wstęp historyczny Adama Sitarka oraz projekcja filmu "Ostatni etap", reż. W. Jakubowska, 1947. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

29 stycznia 2020 (środa)

18:00 - Uroczyste otwarcie X DNI PAMIĘCI oraz koncert inauguracyjny "Yiddish Tango" Olga Avigail & Tango Attack. Duża Scena Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi

30 stycznia 2020 (czwartek)

17:00 - "Pamięć zagłady - spojrzenie w Polsce, na świecie i w Izraelu", panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości oraz specjalny pokaz filmu animowanego "Egzekucja pamięci". Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

1 lutego 2020 (sobota)

18:00 - spektakl "Egzamin z zagłady", monodram Małgorzaty Bańki. Mała Scena Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi

2 lutego 2020 (niedziela)

12:00 - Magiczny medalion - interaktywny spektakl dla najmłodszych. Scena Kameralna Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi

16.00 - Projekcja filmu " Falenicka Atlantyda" oraz spotkanie z reżyserem, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

3 lutego 2020 (poniedziałek)

18:00 - GALA FINAŁOWA X DNI PAMIĘCI, koncert Zespołu KROKE. Duża Scena Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi

26 stycznia 2020 (niedziela) - Wydarzenie towarzyszące

18:00 - Premierowy pokaz filmu "Falenicka Atlantyda". Muzeum POLIN WARSZAWA

(pokaz biletowany)