Myszki, lubcie siê!

"Wszystkie myszy lubi± ser" Gyuli Urbána w re¿. Anny Nowickiej w Teatrze Lalki i Aktora Kubu¶ w Kielcach. Pisze Lidia Cichocka w Echu Dnia.

«O tolerancji można mówić na wiele sposobów, także wykorzystując myszy. Jak to robić pokazano w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś sztuką "Wszystkie myszy lubią ser" węgierskiego autora Gyuli Urbana, której premiera odbyła się w niedzielny wieczór.

Bohaterami tej bajki są szare i białe myszki. Okazuje się, że kolor futerka ma dla nich ogromne znaczenie i ta różnica jest powodem kłótni wybuchających między rodzinami mieszkającymi w serowni. Jedynymi myszkami, którym to nie przeszkadza są mysie dzieci: Fruzia i Soma spoglądające na siebie z ciekawością a potem nieskrywaną sympatią.

W bajce, jak w życiu, dopiero strach i obawa przed utratą dzieci sprawiają, że skłóceni rodzice gotowi są podać sobie ręce i zacząć wreszcie szukać podobieństw a nie różnic. To pierwsze podobieństwo, to zawarte w tytule upodobanie do sera. Sztuka w zabawny sposób opowiada o poważnych rzeczach: tolerancji, akceptacji dla innych oraz życzliwości. Jest w niej także mowa o konflikcie pokoleń: między dorosłymi i dziećmi. Autorka chyba słusznie tym młodszym daje siłę do zmieniania świata a by było im łatwiej zaprasza także magicznego kota. O tym czy rzeczywiście jest to kot przekonają się goście teatru.

Scenarzysta, Pavel Hubicka zadbał by sztuka miała piękna oprawę, brawa należą mu się za lalki a także kostiumy, w których występują aktorzy. A na scenie duety znane i lubiane: Agata Sobota i Zdzisław Reczyński jako szare myszki, Małgorzata Oracz i Andrzej Skorodzień jako myszki białe oraz dzieci: Anna Domalewska i Błażej Twarowski. W roli magicznego kota reżyserka Anna Nowicka obsadziła Andrzeja Kubę Sielskiego.

W sztuce nie zabrakło także piosenek, ich słowa napisał Aleksander Różanek a muzykę Filip Sternal. Światło ustawił i efekty specjalne bez których bajka nie zrobiłaby takiego wrażenia opracował Prot Jarnuszkiewicz.

Kolejne spektakle "Wszystkie myszy lubią ser" będą pokazywane do 24 stycznia z wyjątkiem poniedziałków.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego