powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Rosja. Wojciech Urbański reżyseruje Wyrypajewa na Syberii

Polski reżyser Wojciech Urbański od połowy grudnia pracuje na zachodniej Syberii nad sztuką "Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie". Komedię Iwana Wyrypajewa, związanego z Polską rosyjskiego dramatopisarza i reżysera, od soboty będzie można oglądać w Omsku.

Omski Państwowy Teatr Dramatyczny to miejsce z tradycjami, znane w całej Rosji - w jego zespole pracują m.in. laureaci Złotej Maski, a więc najbardziej prestiżowej rosyjskiej nagrody teatralnej. Zaproszenie polskiego reżysera do współpracy zasugerował autor sztuki. Wyrypajew był przez wiele lat dyrektorem artystycznym moskiewskiego teatru Praktyka, z którym związany był także Urbański.

- Urbański ukończył m.in. reżyserię w Państwowej Akademii Sztuki Teatralnej w Sankt Petersburgu i często przyjmuje propozycje pracy na Wschodzie - mówi Elena Grondzil z Instytutu Polskiego w Moskwie, który finansowo wspiera inicjatywę.

"Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie" to spotkanie-rozmowa trzech ludzi: osoby wierzącej, ateisty oraz człowieka najbardziej ceniącego zdanie psychoterapeuty. Ścierają się ich poglądy na świat i życie, wracają wspomnienia z dzieciństwa, pojawiają się pytania o samotność, przemijanie i relacje damsko-męskie.

- Nie dziwi mnie polsko-rosyjska współpraca przy wystawieniu tej sztuki - mówi Grondzil. - Wydaje mi się, że my, Słowianie, często zastanawiamy się nad sensem życia. Nurtuje nas kwestia autorytetów, stawiamy wiele pytań i szukamy odpowiedzi. Zawsze szukamy jakiejś prawdy - i w sobie, i w świecie - dodaje Grondzil.

Jej zdaniem sztuka Wyrypajewa fascynuje także dlatego, że poważne tematy przedstawia lekko, w sposób komediowy. - Dwóch mężczyzn i jedna kobieta wpadają na szaloną tragikomiczną grę, za pomocą której starają się znaleźć prawdę o sobie i o świecie - mówi o sztuce Urbański.

Polscy widzowie mogą obejrzeć "Letnie osy..." na deskach warszawskiego Och-Teatru, sztuka była też wystawiana w Teatrze Dramatycznym.