powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Nie żyje Barbara Dunin-Kurtycz

12 stycznia w Warszawie w wieku 76 lat zmarła piosenkarka Barbara Dunin-Kurtycz.

Przyszła na świat w 1943 roku w Krakowie. Karierę solową rozpoczęła w 1962 roku, a od 1966 roku występowała z mężem, piosenkarzem i kompozytorem Zbigniewem Kurtyczem. Stworzyli najdłużej śpiewający duet na polskiej scenie muzycznej. Ich największym przebojem stała się piosenka "Żeby się ludzie kochali". Koncertowali w Polsce i za granicą, w krajach Europy i USA, byli też częstymi gośćmi popularnej audycji radiowej "Podwieczorek przy mikrofonie".

W 1966 roku podczas festiwalu w Rostocku Barbara Dunin zdobyła wyróżnienie za utwór "Nic się nie zmieniło". Choć jej żywiołem była estrada, występowała również w krakowskim kabarecie "Przy szabasowych świecach" i kilka sezonów w warszawskim Teatrze Syrena. Była jedną z gwiazd telewizyjnego cyklu "Mała Antologia Kabaretu" reżyserowanego przez Kazimierza Krukowskiego.

W latach 80. aktywnie uczestniczyła w nielegalnych obchodach zakazanych świąt narodowych (3 maja, 11 listopada) i w organizowanych w kościołach rocznicach powstań narodowo-wyzwoleńczych - śpiewała pieśni patriotyczne i recytowała poezję.

W 2006 roku wraz z mężem została uhonorowana Złotymi Liśćmi Retro. W 2012 roku artystka otrzymała Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".