Rok 2013 - podsumowania

18-12-2013
17-02-2014
Witajcie w ciężkich czasach. Podsumowanie teatralnego roku 2013 na Pomorzu cz. 2
Poza wyjątkami pomorskie sceny na własne życzenie nie podejmują ryzyka poważnego dyskursu. Teatr staje się coraz bardziej konfekcją, szlifuje się figury i układy, ale nie zabiera się głosu w najważniejszych i najtrudniejszych sprawach. Prawdopodobnie, gdy nastąpi koniec świata, nikt tego w naszym teatrze nie zauważy. Brakuje kolorytu środowiskowego, przekroczeń, smakowitych skandali - piszą Katarzyna Wysocka i Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
10-02-2014
Podsumowanie teatralnego roku 2013 na Pomorzu, cz.1: Naj, naj, naj
Zapraszamy na coroczne podsumowanie teatralne. Tym razem jest inaczej. Przede wszystkim chcemy objąć mapą naszych obserwacji jak największy obszar - stąd m.in. nowe kategorie w dziale "Naj". Tegoroczne podsumowanie jest tak obfite, że postanowiliśmy je podzielić na dwie części, a nawet trzy. Za kilka dni druga część, w której m.in. rozszerzenia i uzasadnienia do "Naj" - zapowiada Gazeta Świętojańska.
08-02-2014
Wrocław. Rok 2013 w liczbach. Jak się wiodło Teatrowi Polskiemu
13 nagród, 4 premiery, 66,7 tys. widzów i 95-procentowa frekwencja - tak można podsumować miniony rok we wrocławskim Teatrze Polskim.
03-01-2014
Dobry wieczór, Greta - rok 2013 w teatrze
Jaki był rok 2013 w zachodniopomorskich teatrach? Mówiąc najogólniej: średni. Z tej głównie przyczyny, iż zabrakło spektaklu wybitnego, wyróżniającego się zdecydowanie. Można za to rzec, iż zobaczyliśmy sporo przedstawień udanych i z różnych przyczyn interesujących - pisze Artur D. Liskowacki w Kurierze Szczecińskim.
02-01-2014
Rok 2013
Kończę ten rok szczęśliwy z powodu artystycznych sukcesów Opery Bałtyckiej i wdzięczny moim zespołom, że mimo biedy ufali mi do końca w sprawach sztuki wysokiej. Mam nadzieję, że rok następny przyniesie szansę poprawy ich jakości życia, bo sama jakość artystyczna może i wystarczy muzykom i tancerzom, ale z pewnością nie wystarczy ich rodzinom - pisze na swoim blogu dyrektor Marek Weiss.
02-01-2014
Topy i Wtopy roku w krakowskiej kulturze
Dziennik Polski publikuje wyniki wewnątrzredakcyjnej ankiety dotyczącej największych wydarzeń kulturalnych Krakowa w ostatnim roku. Punktowane były zdarzenia literackie, muzyczne, teatralne, filmowe. I o ile tzw Topy były różne dla każdego z ankietowanych, jako Wtopę roku większość dziennikarzy, redakcji która zainicjowała dyskusję i zapowiadała protesty w teatrze, typowała akcję prawicy w Narodowym Starym Teatrze.
02-01-2014
Bitwa podwawelska
Podsumowanie roku 2013 - teatr. Subiektywny przegląd krakowskich scen. Pisze Łukasz Drewniak w Dzienniku Polskim.
31-12-2013
2013 rok w teatrach na Górnym Śląsku: Zmiany na lepsze, choć potknięć też nie brak
Kończący się rok w śląskich teatrach, mimo trzynastki, do pechowych raczej nie należał. Minął przede wszystkim pod znakiem ogólnopolskiego sukcesu "Piątej strony świata" oraz konkursów na stanowiska dyrektorów trzech scen w regionie - pisze Marta Odziomek w Gazecie Wyborczej - Katowice.
31-12-2013
Najlepszy i najgorszy dzień w roku
- Najpiękniejszym wydarzeniem mijającego roku było dla mnie bez wątpienia otrzymanie przez Operę Nova prestiżowej nagrody Złotego Orfeusza za nagranie DVD opery "Manru". Wręczenie nagrody odbyło się w Paryżu - mówi Maciej Figas, dyrektor Opery Nova w Bydgoszczy. - Najbardziej w mijającym roku cieszy mnie duża liczba premier, które przygotował Teatr Polski - mówi dyrektor Paweł Łysak.
31-12-2013
Rok 2013 w teatrze - Jedenaście powodów do zadowolenia
Może i dyrektorzy teatrów rzadziej podejmują artystyczne ryzyko, bojąc się cięć budżetowych czy idiotycznych afer w mediach. Ale mimo to teatr w Polsce pozostaje ekscytującym i różnorodnym obszarem naszej kultury - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
31-12-2013
Stary Teatr Jana Klaty burzył i oburzał
Ten rok w krakowskiej kulturze należał zdecydowanie do jednej instytucji. Stary Teatr potraktował Kraków jak jelenia, którego należy ustrzelić i poćwiartować. Strzelbę naładowano prochem pełnym prowokacji. Minister Bogdan Zdrojewski nie przewidział, że jego decyzja będzie miała skutki polityczne - pisze Rafał Stanowski w Dzienniku Polskim.
31-12-2013
O teatrze Klaty i Majewskiego
Myślę, że trzeba pozwolić Janowi Klacie i Sebastianowi Majewskiemu spokojnie pracować dalej, czekać na ich kolejne eksperymenty i twórcze poszerzanie teatralnego języka, z czego zawsze słynął "Stary" (konserwatystom przypominam, że do bólu tradycyjnych scen mamy w Krakowie aż nadto), ale też uczciwie rozliczać z kolejnych, zwłaszcza nieudanych przedstawień realizowanych na tej scenie - pisze Łukasz Majewski w Dzienniku Polskim.
30-12-2013
Czekając na stolicę (kultury). Hity i kity w 2013 roku
Nowy Capitol może przywoływać najlepsze skojarzenia z Broadwayem. Tęsknimy już za mistrzami malarstwa i kulturalną galerią w Renomie. Ale były też skandale i niezrealizowane obietnice - najważniejsze kulturalne wydarzenia mijającego roku przypominają Agata Saraczyńska i Rafał Zieliński w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
30-12-2013
Największe wydarzenia kulturalne roku 2013
Co nas zachwyciło i ucieszyło w muzyce, teatrze, filmie, fotografii w mijającym roku w Trójmieście? Inscenizacja opery Krzysztofa Pendereckiego "Ubu Rex" w Operze Bałtyckiej i Festiwal Actus Humanus w Gdańsku oraz Nowe otwarcie Teatru Muzycznego w Gdyni.
30-12-2013
Rok w kulturze jeszcze raz
Festiwal Malta spędzony w hamaku, Transatlantyk z Yoko Ono i Ethno Port do Zamku - mijający rok 2013 w poznańskiej kulturze był na pewno nietuzinkowy - piszą Marta Kaźmierska i Tomasz Janas w Gazecie Wyborczej - Poznań.
30-12-2013
Siedem cudów
Oto subiektywny wybór "hitów" życia publicznego, które sprawiają, że polityka kulturalna w naszym kraju wygląda, tak jak wygląda - pisze Michał Centowski dla e-teatru.
30-12-2013
Taniec współczesny - podsumowanie 2013 roku
Najważniejsze zdarzenia na scenie tańca w mijającym roku typuje Adam Kamiński w portalu kulturaonline.pl.
28-12-2013
2013 w polskim teatrze okiem Miernika
Na początek kilka istotnych informacji: premiery odbywały się głównie w tym roku, niekiedy dwa lata temu (naprawdę rzadkie przypadki), większość jednak to nowe spektakle. Kryterium oczywiście jest subiektywne do bólu, co bardzo proszę brać pod uwagę. Jest nim tylko i wyłącznie mój gust. Najlepsze role aktorskie oceniam końcem sezonu, podobnie miejsca z pozytywna energią (w lipcu). Najlepsze spektakle teatrów pod uwagę w tym podsumowaniu, we wszystkich kategoriach. Oczywiście, nie obejrzałem wszystkich premier, zatem proszę traktować to podsumowanie jako rodzaj zabawy. Miłej lektury - pisze na swoim blogu Bartek Miernik.
28-12-2013
Po co wasze swary głupie, czyli ciężki rok w szczecińskiej kulturze
Nie pamiętam takiego bilansu w szczecińskiej kulturze. Przez mijający rok szczecińską kulturą rządził konflikt. W Filharmonii Szczecińskiej, Trafostacji, Akademii Sztuki, Operze, Związku Polskich Artystów Plastyków, Nagrodzie dla Autorek Gryfia - pisze Ewa Podgajna w Gazecie Wyborczej - Szczecin.
27-12-2013
Kulturalna osobowość, wpadka i wydarzenie 2013
Bez owijania w bawełnę i uczciwie rzecz ujmując, to nie był rok obfitujący w wybitne i przełomowe zdarzenia dla trójmiejskiej kultury - Ewa Palińska i Łukasz Rudziński z portalu Trójmiasto.pl podsumowują mijający rok.
27-12-2013
Remanent potrzeb kulturalnych
Kiedy przeglądam listę życzeń, jaką w ramach tego cyklu spisałam przed niespełna rokiem, okazuje się, że większość z nich mogłabym i dziś z tej okazji powtórzyć. I może powinnam uznać to za znak i powstrzymać się przed wypowiadaniem na głos kolejnych - by ich spełnienia nie zapeszyć. Bo na nic zdało się ostrzenie zębów na upływający właśnie rok - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
27-12-2013
Szaniawski wymiata!
Aż sześć wałbrzyskich spektakli znalazło się w pierwszym etapie 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W rankingu "Teatru" i Jacka Sieradzkiego często pojawiają się wałbrzyskie realizacje i ich twórcy. Spektakle są wciąż zapraszane na różne festiwale i wracają z nagrodami - o mijającym roku w Teatrze im. Szaniawskiego krótko Alicja Sima w Tygodniku Wałbrzyskim.
27-12-2013
Teatr to jest to!
Siedlecki teatr, czyli Scena Teatralna im. Andrzeja Meżeryckiego w CKiS jest w tej chwili najbardziej znanym i najchętniej odwiedzanym miejscem w regionie. Rok 2013 był dla placówki przełomowy: jak obliczono, spektakle teatralne oglądało ponad 20 tysięcy widzów! - pisze Mariola Zaczyńska w Tygodniku Siedleckim.
24-12-2013
Podsumowanie 2013
Sztuka w Biedronce, Smutna Jaśmina, Diabeł, Miłość i Mordor, który nas zje, czyli najważniejsze wydarzenia w kulturze mijającego roku - w podsumowaniu redakcji dwutygodnika.com
18-12-2013
Kraj. Teatralne hity wg "Polityki"
W rubryce "Kulturalne przeboje 2013" tygodnik typuje 10 najlepszych spektakli mijającego roku.
18-12-2013
Teatr sporu o mur graniczny - hity, kity i skandale 2013
To był rok zawirowań, demonstracji, skandali. Wydarzenia artystyczne trafiały się jak rodzynki - podsumowanie Jacka Cieślaka w Rzeczpospolitej.