powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Białystok. Miasto wydało kalendarz z imprezami kulturalnymi na 2020 r.

Kilkaset zaplanowanych wydarzeń kulturalnych, które będą odbywały się w 2020 r. w Białymstoku znalazło się w wydanym przez miasto kalendarzu "Białystok wielu kultur". Trafi on m.in. do instytucji kultury i organizacji pozarządowych.

Kalendarz "Białystok wielu kultur" wydawany jest od 2004 roku. Znajduje się w nim harmonogram imprez organizowanych przez miejskie i wojewódzkie instytucje kultury, a także przez organizacje pozarządowe. To zarówno imprezy cykliczne, jak i nowe inicjatywy. W kalendarzu zamieszczono też zdjęcia z wydarzeń kulturalnych z minionego roku.

"Wydanie przygotowane na 2020 rok pokazuje, że miastu zależy na tym, aby imprezy kulturalne budowały tożsamość białostoczan, by przypominały o przeszłości naszego miasta, jego wielokulturowości, wielowyznaniowości" - powiedział cytowany w komunikacie przesłanym mediom zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Wpisy zaczynają się już od stycznia, a wśród wymienionych w kalendarzu na ten miesiąc są m.in. Orszak Trzech Króli, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, koncerty kolęd, a także propozycje na ferie zimowe, które w Podlaskiem rozpoczną się 20 stycznia.

W kalendarzu znalazły się imprezy organizowane przez mniejszości zamieszkujące województwo podlaskie, m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2020", który odbędzie się po raz 39., wydarzenia organizowane przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, XXI Dni Kultury Kresowej, 13. Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor - kolor i dźwięk" czy 7. Festiwal Kultury Tatarskiej.

Można też tu znaleźć informacje o stałych imprezach, cieszących się co roku dużym zainteresowaniem, jak np. Dni Sztuki Współczesnej, Targi Książki, Białostocki Jarmark Świętojański, Podlaski Piknik Militarny "Misja Wschód", Podlaska Oktawa Kultur, Wschód Kultury/Inny Wymiar, Up To Date Festival czy Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka".

Są tu też rozpisane wernisaże wystaw m.in. w Galerii im. Sleńdzińskich, Galerii Arsenał, Muzeum Podlaskim; premiery spektakli w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki, Białostockiego Teatru Lalek czy Opery i Filharmonii Podlaskiej; muzyczne propozycje w Białostockim Ośrodku Kultury czy koncerty przygotowane przez studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. To także plenerowe imprezy przypominające podlaskie zwyczaje i tradycje przygotowywane w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

W każdym miesiącu można też zapoznać się z ofertą instytucji kultury: planowanymi warsztatami, spotkaniami, akcjami i pokazami. To m.in. projekty Muzeum Pamięci Sybiru, Domu Kultury Śródmieście, Książnicy Podlaskiej czy Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury (od 1 lutego instytucja zmieni nazwę na Podlaski Instytut Kultury), a także działania organizacji pozarządowych jak Klanza czy fundacji Teatr Latarnia.

Kalendarz "Białystok wielu kultur" wydano w nakładzie 700 egzemplarzy. Trafi m.in. do instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Kalendarz jest dostępny i uzupełniany na bieżąco na stronie internetowej www.odkryj.bialystok.pl.