powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Radom. Gombrowiczowski konkurs dla młodych reżyserów teatralnych

Konkurs dla młodych reżyserów teatralnych na koncepcję wystawienia adaptacji scenicznej utworu Witolda Gombrowicza ogłosił Teatr Powszechny w Radomiu - organizator Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca kwietnia.

Główną nagrodą jest sceniczna realizacja zwycięskiej koncepcji, której premiera odbędzie się jesienią, podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. "Spektakl włączony zostanie do konkursu na najlepszą inscenizację utworu Gombrowicza. Przedstawienie wejdzie także do repertuaru Teatru Powszechnego w Radomiu" - poinformowała Jolanta Korłub-Ogonkowska z radomskiego teatru.

Konkurs organizowany jest po raz drugi. Mogą w nim wystartować absolwenci wydziałów reżyserii szkół teatralnych, których staż w zawodzie reżysera nie jest dłuższy niż 5 lat od uzyskania dyplomu.

Przedmiotem konkursu są nigdzie wcześniej nieprezentowane koncepcje przedstawień, wykorzystujące dowolne formy teatralne (m.in. spektakle dramatyczne, muzyczne, lalkowe) oraz różne kombinacje tych form. Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane do 30 kwietnia. Rozstrzygnięcie ma nastąpić do 15 czerwca.

Powstały w ramach pierwszej edycji konkursu spektakl "Ferdydurke" w reżyserii Aliny Moś-Kerger został bardzo dobrze przyjęty i doceniony przez krytyków teatralnych. Przedstawienie zdobyło aktorską nagrodą zespołową na XIII Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu w 2018 r. oraz nagrodą za reżyserię na 44. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych/ "Klasyka Żywa". Obecnie grane jest na deskach radomskiego teatru.

Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski powstał w 1993 roku. W festiwalowym konkursie bierze zwykle udział kilkanaście spektakli z Polski i zza granicy. Festiwal organizowany jest co dwa lata. Impreza nieprzypadkowo odbywa się w Radomiu. W pałacyku w podradomskiej Wsoli w latach 1924-1939 mieszkał brat Witolda Gombrowicza Jerzy, u którego autor "Ferdydurke" spędzał wakacje. Tutaj rodziły się pierwsze literackie pomysły, a dziś znajduje się Muzeum Witolda Gombrowicza.