powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Choreografia twarzy. Wartszaty Ramony Nagabczyńskiej

Zaniedbana przez taniec i ruch. Pozostawiona nieokreślonej przez nikogo "neutralności". Twarz. Czy może inicjować ruch i zapraszać do tańca? Jak wydobyć jej potencjał w strukturze ruchowej i dać się ponieść jej mięśniom? Sprawdźmy, dokąd nas ta praktyka zaprowadzi. Warsztat odbędzie się 18 stycznia o godz. 13.00 w studio Oddaj Ciężar.

Co się stanie... jak zatańczymy twarzą?

Czy jesteś w stanie dokładnie poczuć mięśnie, które sprawiają, że się uśmiechasz ? Czy czujesz ich ruch, jak wznoszą się przy uśmiechu? Jak się poruszają? Do góry i na boki? Pozwólmy przemówić twarzy nie ustami, a mięśniami - ma ich aż 70. Gdybyś narysował/narysowała sobie kierunek ruchu każdego z nich Twoja twarz zniknęłaby pod farbą. Ponieśmy ten ruch w przestrzeń!

Struktura choreograficzna... bazująca na twarzy?

Twarz w kontekście ruchu i performatyki to wciąż niezbadany potencjał dla twórcy i wykonawcy. Dlaczego dyskurs taneczny jest tak ubogi w rozważania na ten temat? Skąd wzięła się charakterystyczna dla tańca współczesnego obsesja na punkcie neutralnej twarzy? Co w ogóle znaczy "neutralna twarz"? I jakie przybiera formy? Czy obsesja ta wynika z potrzeby ucieczki od psychicznego współodczuwania? Czy wyraża opór wobec większej komplikacji już skomplikowanego obrazu? Czy odwrotnie - jest sprzeciwem wobec zbytniego uproszczenia czegoś pierwotnie bogatego?

Na co dzień...

Tradycyjnie twarz uważana jest za nośnik prawdy, interfejs sfery psychicznej człowieka, a język jej analizy naładowany jest romantyczną mitologią. Twarz jest częścią ciała, na którą zwracamy szczególną uwagę i która najbardziej uaktywnia empatię na poziomie neuronów lustrzanych. Jednocześnie jej postrzeganie podlega historycznym przemianom i specyficznym nakazom, dotyczącym ciała.

Prowadząca - Ramona Nagabczyńska:

Tancerka, choreografka i pedagożka pracująca na rynku polskim i międzynarodowym. Uczyła się w Ogólnokształcącej Szkoly Baletowej w Warszawie, w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem oraz w London Contemporary Dance School w Londynie.

Do jej prac należy m.in. "New (Dis)Order" (2012), który został wybrany w 2014 do sieci Aerowaves, "Re//akumulacja" (2012), performanse muzealne "The Way Things Dinge" (2014) oraz "Networking" (2018), "solo pURe" (2015), "MORE" (2017) oraz "Części ciała" (2019).

Interesuje ją emergencja nowej wizualności w choreografii, splot ciał i materii oraz choreografia twarzy.

Ramona jest jedną z choreografek wspieranych przez europejską sieć apap Network oraz członkinią Centrum w Ruchu.

Miejsce i czas trwania warsztatu:

18 stycznia, studio Oddaj Ciężar, ul. Twarda 42, p. III

Godz. 13.00-17.00

Koszt:

100 zł

Płatności można dokonać na miejscu, w dniu warsztatu, albo poprzez przelew na konto organizatora i koordynatora warsztatu:

Marcin Wilemski

16 1050 1025 1000 0090 9964 2648

Z dopiskiem choreografia twarzy

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy, które prosimy kierować na adres:

ramona.warsztaty@gmail.com

Prosimy zabrać ze sobą wygodny strój oraz wodę.