powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. MKiDN podpisało sześć aneksów do umów o współprowadzeniu instytucji kultury

Aneksy do sześciu umów o współprowadzeniu instytucji kultury podpisane zostały w środę W siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To są instytucje o bardzo wysokim poziomie artystycznym, ale także i o szerszym niż regionalne znaczeniu - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

W siedzibie MKiDN podpisano aneksy o współprowadzeniu Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie, Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie, Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie oraz Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

- Dzisiejsza uroczystość przedłużenia umów z ważnymi instytucjami kultury wpisuje się w nasz program współprowadzeń. Zgodnie z decyzjami, które podjęliśmy cztery lata temu, w naszym resorcie kultury i dziedzictwa narodowego, postanowiliśmy po pierwsze wywalczyć większe środki na polską kulturę, a po drugie - przeznaczyć je w dużej mierze na wspieranie tych najbardziej wartościowych instytucji kultury, które posiadają tak duży potencjał, że on może być wyzwolony dziki dodatkowym środkom z budżetu centralnego - mówił wicepremier Gliński. Jak dodał, "taka jest podstawowa idea tych współprowadzeń".

Przypomniał, że przez cztery lata MKiDN udało się "ten program - jeśli chodzi o instytucje kultury i muzea - doprowadzić do ponad 30 instytucji, które uzyskały wsparcie z budżetu centralnego. - Ta idea współprowadzeń, oczywiście, ma podstawowy cel, czyli wzmocnienie potencjału polskiej kultury i wykorzystanie tego potencjału, który jeszcze można z instytucji kultury już istniejących wykorzystać w większej mierze".

Zaakcentował, że kryteria doboru instytucji do programu współprowadzeń przez MKiDN są "merytoryczne". - To są instytucje o bardzo wysokim poziomie artystycznym, ale także i o szerszym niż regionalne znaczeniu. I mam nadzieję, że dzięki tym decyzjom o współprowadzeniu i włączeniu się ministerstwa kultury we współprowadzenie z naszymi partnerami - te instytucje zyskują i zyskały większy potencjał kulturowy i mogą oddziaływać w znacznie większym zakresie na swoje szeroko pojęte otoczenie - mówił.

Gliński zwrócił uwagę, że partnerami MKiDN we współprowadzeniu instytucji kultury są "podmioty o różnych kolorach politycznych". - Co też charakteryzuje ten program współprowadzeń, który jest programem ponad podziałami - dodał.

- Dzisiaj podpisujemy sześć umów, ale w tym tygodniu podpisujemy też cały szereg innych. To dotyczy także, jak już powiedziałem, muzeów. Wydaje się, że ten potencjał polskiej kultury dzięki temu prezentuje się lepiej - powiedział minister. - A jest to możliwe, dzięki temu (...), że udało nam się zwiększyć przede wszystkim finansowanie kultury z budżetu centralnego w ciągu czterech lat mniej więcej o 40 proc. - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że przy porównaniu nakładów z budżetu państwa na kulturę pomiędzy rokiem 2016 i 2019 "to jest 34 proc. więcej środków na kulturę". - Nie tylko na ten program współprowadzeń - na wiele innych nowych inicjatyw, a powoływanie nowych inicjatyw instytucji kultury też jest wyrazem tego większego wsparcia państwa dla rozwoju polskiej kultury - wyjaśnił.

Uroczystość podpisania aneksów uświetnił krótki koncert kwintetu smyczkowego, złożonego z muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie z gościnnym udziałem dyrektora Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej Łukasza Gaja.