Poznań. Nowe tytuły na afiszu Teatru Wielkiego

"Jepthta" Georga Friedricha Händla i "Manon Lescaut" Giacomo Pucciniego oraz dwie premiery baletowe - "Don Juan" i "BER". Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki przedstawił plany na nowy rok.

Kończący się rok był niezwykle ważny dla poznańskiej opery - 31 sierpnia minęło sto lat od rozpoczęcia działalności Teatru Wielkiego miasta Poznania. W 1919 na inaugurację wykonano "Halkę" Stanisława Moniuszki i właśnie tym dziełem otworzyliśmy bieżący sezon. Inscenizację Pawła Passiniego zaprezentowaliśmy także w Operze Narodowej, skąd była transmitowana za pośrednictwem platformy OperaVision.

Spektakl jest nadal dostępny (https://operavision.eu/en/library/performances/operas/halka-poznan-opera), dotychczas obejrzało go prawie 15 tysięcy osób na całym świecie. Z wielkim zainteresowaniem spotkało się także koncertowe wykonanie "Halki", które zaprezentowaliśmy w Filharmonii Berlińskiej.

W roku dwusetnych urodzin Stanisława Moniuszki, patrona naszego teatru, sięgnęliśmy także po jego najmniej znaną operę - "Parię", której warszawska premiera miała miejsce dokładnie 150 lat temu. Nieszablonowa inscenizacja Grahama Vicka również transmitowana była przez OperaVision, można ją tam obejrzeć do 30 grudnia (https://operavision.eu/en/library/performances/operas/paria-poznan-opera). Koncertowe wykonanie tego dzieła przedstawimy 31 stycznia 2020 w Narodowym Forum Muzyki.

W nowym roku czeka nas więcej wydarzeń koncertowych. 11 stycznia z orkiestrą Teatru Wielkiego prowadzoną przez Gabriela Chmurę wystąpi skrzypek Boris Belkin, w programie utwory Jeana Sibeliusa i Johannesa Brahmsa.

Ponownie będziemy mieli zaszczyt pracować z Paulem Esswoodem. Specjalista od twórczości Georga Friedricha Händla tym razem zaproponuje jego oratorium "Jepthta" (21 marca).

Przypomnimy o mniej znanym obliczu Giuseppe Verdiego - 4 kwietnia zapraszamy na wykonanie "Messa da Requiem".

Przygotowujemy także dwie premiery baletowe. 21 lutego "Don Juan" kierownika baletu naszego teatru Roberta Bondary, a 25 kwietnia "BER", czyli spektakl złożony z trzech części - za każdą z nich odpowiada inny choreograf. Oprócz Bondary będą to Alexander Ekman, którego twórczość nie była jeszcze w Polsce prezentowana oraz Martynas Rimeikis, który zaprezentuje nowy utwór.

Zwieńczeniem sezonu będzie premiera "Manon Lescaut" Giacomo Pucciniego w reżyserii Gerarda Jonesa, laureata prestiżowej European Opera Directing Prize (8 maja).

19 stycznia w naszym teatrze będzie miał miejsce finał kolejnej edycji tego konkursu - jego uczestnicy przedstawią koncepcje wystawienia "Strasznego dworu" Moniuszki. Zwycięzca swój projekt zrealizuje na naszej scenie.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego