powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Chorzów. Śląscy dziennikarze w strojach retro na kartach kalendarza

Znani śląscy dziennikarze sfotografowani w strojach retro - kostiumach teatralnych projektu wybitnej scenografki Barbary Ptak - są bohaterami kalendarza na 2020 r., którego premiera odbędzie się w środę wieczorem w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Wydawnictwo wieńczy cykl spotkań z ludźmi mediów, organizowanych w kończącym się roku w Dziale Teatralno-Filmowym - oddziale Muzeum Historii Katowic przy ulicy Kopernika 11. To dawne mieszkanie scenografki i kostiumolożki Barbary Ptak oraz aktora i śpiewaka Stanisława Ptaka (1927-2002).

Cykl pod nazwą Silesia Press Cafe zainicjowała dziennikarka ekonomiczna Maria Trepińska, pomysłodawczyni organizowanego od blisko 15 lat dorocznego konkursu dziennikarskiego Silesia Press. Scenerią prowadzonych przez nią otwartych spotkań ze znanymi dziennikarzami jest dawne mieszkanie wybitnych śląskich twórców - Barbary i Stanisława Ptaków. Dziś to miejsce jest oddziałem Muzeum Historii Katowic, prezentującym m.in. życie i dorobek tej niezwykłej pary.

- Chcemy, by było to także stałe miejsce spotkań i wydarzeń artystycznych. Cykl Silesia Press Cafe potwierdził, że nasze wnętrza tworzą świetny, inspirujący klimat do rozmowy, dyskusji, wymiany myśli, zaś siłą spotkań w ramach tego cyklu jest przede wszystkim osobowość naszych gości - wybitnych śląskich dziennikarzy - powiedziała kierowniczka Działu Teatralno-Filmowego Muzeum Historii Katowic Katarzyna Gliwa.

- Spotkania były nie tylko okazją do przedstawienia drogi zawodowej znanych w regionie dziennikarzy, ale też dały rzadką możliwość prezentacji ich dziennikarskiej kuchni, relacji, wspomnień, anegdot i spostrzeżeń - wskazuje prowadząca rozmowy z zaproszonymi dziennikarzami red. Maria Trepińska.

Zwieńczeniem cyklu jest wydawnictwo - kalendarz na 2020 rok, którego bohaterami są przede wszystkim uczestniczący w spotkaniach dziennikarze, ubrani w kostiumy teatralne autorstwa Barbary Ptak, sfotografowani przez znanego śląskiego fotografika Arkadiusza Ławrywiańca.

- W kalendarzu udało nam się połączyć trzy najważniejsze walory naszego cyklu: osobowość zaproszonych dziennikarzy, nietuzinkowe kostiumy zaprojektowane przez Barbarę Ptak oraz wyjątkowy klimat mieszkania-muzeum, w którym spotykaliśmy się, i w którym powstały fotograficzne portrety naszych gości - podkreśliła red. Trepińska.

Na kartach kalendarza pojawili się m.in. Piotr Baron z radiowej Trójki, redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego" Marek Twaróg, publicysta Jan Dziadul czy szefowa Redakcji Kultury Polskiego Radia Katowice Ewa Niewiadomska.

Kostiumy użyczył dziennikarzom Teatr Rozrywki w Chorzowie, którego dyrektor Aleksandra Gajewska również znalazła się na kartach kalendarza. Ludzie mediów pozowali m.in. strojach do parady "Bożogrobcy" w Chorzowie oraz spektakli: "Kram z piosenkami" Leona Schillera, "ekyll & Hyde" Franka Widhorna i "Ocean niespokojny" Aleksieja Rybnikowa. Kalendarz będzie dostępny w Dziale Teatralno-Filmowym - oddziale Muzeum Historii Katowic, przy ul. Kopernika 11. Mecenasem publikacji jest Fundacja Stanisława Więcka, powołana do wspierania wartościowych inicjatyw przez właścicieli katowickiego Energoinstalu. Dochód ze sprzedaży kalendarza zostanie przekazany na rzecz potrzebujących dzieci.