powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdynia. Finał projektu "Teatr studencki" w TGG

"Bal w Operze" Juliana Tuwima i "Młodość" - dwa przedstawienia Studenckiego Teatru TGG będzie można obejrzeć w niedzielę 15 grudnia o godzinie 14 w siedzibie Teatru Gdynia Główna. Wstęp wolny.

Grudniowe spektakle stanowią podsumowanie roku pracy uczestników Teatru Studenckiego TGG, którzy przez ostatnie miesiące uczyli się pracy nad tekstem i recytacji pod okiem pomorskich aktorów i reżyserów.

W niedzielne popołudnie jako pierwsza zostanie zaprezentowana adaptacja katastroficznego poematu Juliana Tuwima "Bal w Operze". W przygotowaniu tego spektaklu wzięło udział prawie dwudziestu studentów, jego reżyserem została Ida Bocian, aktorka, reżyserka i dyrektorka Teatru Gdynia Główna. Napisany w 1936 roku przez Tuwima poemat stanowił ostry sprzeciw wobec rodzącego się w latach dwudziestych faszyzmu i sanacji, studencki spektakl będzie więc żywiołowy i dynamiczny, pojawią się tam też odniesienia do współczesnych wydarzeń.

Jako drugi zostanie zaprezentowany spektakl pod roboczym tytułem "Młodość". Jego reżyserem został Marek Kościółek, aktor, reżyser, pedagog i założyciel alternatywnego Teatru Krzyk w Maszewie (województwo zachodniopomorskie).

- Naszą wspólną pracę nazwałbym autorską impresją na temat tego, co nas dzisiaj niepokoi, dotyka, inspiruje. Spróbujemy zmierzyć się ze sobą, zainspirować wspólnie, by razem wyjść na scenę i zarażać młodością, bo o młodość przede wszystkim w tym wszystkim chodzi. A młodość, jak wiele w życiu zjawisk z czasem przemija. Warto się jej przyjrzeć, póki możemy - tłumaczy reżyser spektaklu.

***

Informacje o projekcie:

Teatr Studencki działa w TGG od września 2018. Naukę rozpoczęło w nim przeszło 120 osób.

Pierwszy cykl warsztatów dla studentów przeprowadziły tancerki i instruktorki tańca, Agata Gregorkiewicz i Aleksandra Konieczna. Instruktorkom udało się zintegrować grupę studentów, pobudzić ich kreatywność i stworzyć warunki do realizacji osobistego i zespołowego procesu. Takie przygotowanie było niezbędne, aby uczestnicy mogli sprostać wymogom intensywnych warsztatów teatralnych prowadzonych przez Marka Kościółka, twórcą Teatru Krzyk z Maszewa (województwo zachodniopomorskie). Praca w grupie, zajęcia ruchowe, budowanie zaufania do partnerów scenicznych, improwizacje - to tylko wybrane elementy zajęć Marka Kościółka. Studenci brali także udział w zajęciach wokalnych - szkolenie z emisji głosu przeprowadziła z nimi Alina Jurczyszyn oraz w warsztatach z logopedą Aleksandrą Kanią. Kolejnym etapem były warsztaty aktorskie prowadzone przez Jacka Bałę, reżysera i aktora teatralnego obecnie związanego z TGG oraz Teatrem Miejskim im. Gombrowicza w Gdyni. W czerwcu studenci zaprezentowali próbkę swoich możliwości w akcji miejskiej w przestrzeni Dworca PKP Gdynia Głowna pod nazwą "W sieci". Od września pracowali nad tekstem i zadaniami aktorskim pod okiem aktora i reżysera Jakuba Kornackiego. Ostatnim etapem projektu było przygotowanie spektakli pod okiem reżyserów: Idy Bocian oraz Marka Kościółka, których efekt zobaczymy 15 grudnia 2019 o godz. 14:00 w Teatrze Gdynia Główna.

Na pokazy zapraszamy 15 grudnia o godz. 14. Wstęp bezpłatny.

TEATR STUDENCKI

"BAL W OPERZE" plus "MŁODOŚĆ"

15 grudnia 2019 godz. 14:00

Wstęp bezpłatny

Rezerwacje: tel. 58 351 15 12, kom. 600 306 634; 600 306 632

teatr@teatrgdyniaglowna.pl

Teatr Gdynia Główna

Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,

Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)

www.teatrgdyniaglowna.pl

www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna